Złoty odzyskał równowagę

Mariusz Potaczała
09-09-2005, 00:00

Spadek notowań złotego, który rozpoczął się już w drugiej części środowej sesji, został wyhamowany w okolicach 15,80 proc. odchylenia od dawnego parytetu. W tym miejscu doszło do odbicia i obecnie odchylenie znajduje się blisko wartości 16,20 proc. W tym czasie notowania dolara nie zdołały przekroczyć 3,18 zł i spadły do poziomu 3,16 zł. Kurs euro po wzroście do 3,95 zł odzyskał równowagę blisko 3,93 zł. Nieco niżej zanotowano wczoraj dzienne minimum.

Złotemu nie szkodzi już umacniający się na międzynarodowym rynku dolar, co w dużym stopniu potwierdza typowo korekcyjny charakter wzrostu notowań walut w czwartek. Część ekspertów uważa, że złoty w znacznym stopniu zawdzięcza mocny kurs wymianie środków na rynku przez zagraniczne instytucje zapisujące się na akcje Państwowego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które zadebiutuje wkrótce na GPW. Trudno się z tym nie zgodzić, ale nikt nie jest w stanie ocenić, jak bardzo złoty na tym korzysta. Na pewno dobrą wiadomością dla naszej gospodarki są spadające na światowych rynkach ceny ropy naftowej.

Na forum ekonomicznym w Krynicy jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej zasugerował, że Polska może mieć problemy z utrzymaniem złotego w korytarzu ERM2 tak jak inne kraje naszego regionu, które wyrażają wolę przyjęcia euro. To słuszna uwaga, bo przepływy kapitału na świecie są obecnie dużo bardziej płynne i jednolite niż jeszcze kilka lat temu, gdy do tego korytarza wchodziły takie kraje, jak Grecja czy Irlandia. Polska będzie musiała utrzymywać system ERM2 przez dwa lata, zanim nastąpi całkowite usztywnienie kursu. Będzie to o tyle trudne zadanie, że w przypadku podobnego ruchu, jaki mogliśmy zaobserwować w ubiegłym tygodniu, bank centralny musiałby się już przygotowywać do ewentualnej interwencji na rynku. Z przyjęciem euro Polska nie powinna się więc spieszyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Złoty odzyskał równowagę