Czytasz dzięki

Złoty osłabił się na koniec tygodnia, rynek czeka na dane makro

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-08-2005, 18:03

Złoty osłabił się na zamknięciu piątkowej sesji, co dealerzy tłumaczą realizacją zysków i reakcją na popołudniowy spadek euro-dolara.

Złoty osłabił się na zamknięciu piątkowej sesji, co dealerzy tłumaczą realizacją zysków i reakcją na popołudniowy spadek euro-dolara.

    Obligacje umocniły się do poziomów najwyższych w całym tygodniu. Po długim weekendzie rynek otrzyma pierwszą porcję danych makro, które powinny mieć istotny wpływ na kurs złotego i rentowności papierów.

    W piątek około 16.20 za euro płacono 4,0410 zł wobec 4,0220 zł w czwartek na zamknięciu, a za dolara 3,2485 zł wobec 3,2330 zł. Odchylenie od parytetu wynosiło 13,9 proc.

    "Złoty w ciągu dnia osłabił się, inwestorzy z Londynu kupowali euro-złotego. Poza tym była to też reakcja na spadek euro-dolara na rynkach światowych" - powiedział PAP Marek Cherubin z Banku BPH.

    "Wahania kursu nie były duże, obroty były niewielkie. W sumie tydzień kończymy z dość mocnym złotym. Jest szansa na jego dalsze umocnienie w następnych dniach, nawet do poziomu 4 zł za euro" - dodał Cherubin.

    We wtorek, 16 sierpnia, na rynek trafią pierwsze z całotygodniowej serii dane makro. GUS opublikuje wskaźnik inflacji za lipiec. To początek serii danych, które będą miały decydujący wpływ nie tylko na kurs złotego, ale również na rentowności obligacji.

    W piątek papiery zyskały na wartości. Około 16.40 rentowność papierów dwuletnich wynosiła 4,57 proc. wobec 4,66 proc. w czwartek, pięcioletnich 4,82 proc. wobec 4,85 proc., a dziesięcioletnich 4,85 proc. wobec 4,90 proc.

    "Kończymy tydzień wzrostami cen i niższymi rentownościami. W piątek dochodowości były najniższe w całym tygodniu" - powiedział PAP Piotr Kołuda z BPH.

    "W przyszłym tygodniu mamy wiele danych makro, które będą działały przeciwstawnie na obligacje. Z jednej strony mamy wskaźnik CPI, z drugiej produkcję (w lipcu). To może być bardzo ciekawy tydzień" - ocenia Kołuda.

    Niska inflacja w lipcu może zwiększać oczekiwania obniżek stóp procentowych. Z drugiej strony stosunkowo duży wzrost produkcji może te oczekiwania ograniczać.

    Ekonomiści ankietowani przez PAP oceniają, że inflacja roczna w lipcu 2005 roku spadła do 1,1 proc. z 1,4 proc. w czerwcu. Prognozy lipcowej inflacji kształtują się w wąskim przedziale między 1,0 a 1,2 proc. rdr.

    Jednocześnie eksperci szacują, że dynamika produkcji przemysłowej w lipcu zwiększyła się o 4,0 proc. rdr, przy rozpiętości prognoz od spadku o 7,0 proc. do wzrostu o 8,8 proc.

    Dane o produkcji GUS poda w czwartek 18 sierpnia.

    Marek Chądzyński

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane