Złoty osłabnie nie tylko do euro, ale też do dolara

Mariusz Potaczała
opublikowano: 15-05-2006, 00:00

Ostatni tydzień przyniósł wyraźne osłabienie złotego względem waluty europejskiej. Pod koniec tygodnia za jedno euro płacono 3,89 zł wobec najniższego poziomu w okolicy 3,81 zł. Dolar przez cały tydzień oscylował wokół 3,00 zł.

Mimo wyraźnego spadku złotego wobec euro kurs USD/PLN pozostał stabilny z uwagi na dalszy spadek wartości dolara na rynkach zagranicznych. Większość inwestorów z uwagą śledzi zmiany na rynku EUR/USD, które wyznaczały w ostatnich dniach zmiany notowań złotego. Brak publikacji danych makroekonomicznych oraz względna stabilizacja na scenie politycznej przyczyniły się do konsolidacji krajowej waluty w dość wąskim paśmie wahań.

W piątek pojawiły się na rynku spekulacje na temat możliwości rezygnacji z zajmowanego stanowiska przez minister finansów Zytę Gilowską. I choć zostały one szybko zdementowane, rynek coraz bardziej obawia się dymisji szefowej resortu. Rząd bowiem podlega przebudowie i duże jest ryzyko dalszego poluzowania polityki fiskalnej.

W najbliższych dniach poznamy dane o inflacji oraz produkcji przemysłowej w kwietniu. Rynek oczekuje wskaźnika wzrostu cen równego 0,6 proc., licząc rok do roku, wobec 0,4 proc. w marcu. Utrzymujący się na niskim poziomie wskaźnik CPI otwiera z jednej strony drogę do dalszego luzowania polityki monetarnej, z drugiej jednak wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej wskazują na utrzymanie stóp na dotychczasowym poziomie. Mimo to na rynku pojawiają się spekulacje o możliwości kolejnej redukcji stóp podczas czerwcowego posiedzenia Rady. Obecnie główna stopa procentowa wynosi 4,0 proc.

Inwestorzy z dużą uwagą będą się też przyglądali sytuacji politycznej. Co prawda, większościowa koalicja rządowa została w końcu powołana, ale w najbliższym czasie politycy zajmą się założeniami do przyszłorocznego budżetu. W związku z tym trzeba oczekiwać wzrostu napięć pomiędzy członkami rządu, a to może przynieść kolejne dymisje w gabinecie Kazimierza Marcinkiewicza.

W najbliższym tygodniu można spodziewać się kontynuacji spadku złotego wobec euro. W związku z oczekiwanym wzrostem kursu do około 3,90 zł sugerujemy wykorzystać to do sprzedaży wpływów walutowych w euro. Oczekiwane umocnienie dolara powinno doprowadzić do powrotu kursu USD/PLN w okolice poziomu 3,09.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu