Złoty po dniu wahań zatrzymał się na poziomie z poniedziałku

opublikowano: 12-10-2004, 17:49

Złoty po porannym umocnieniu we wtorek na zamknięciu osłabił się i utrzymał poziomy z poniedziałku. Przez pewien czas kurs euro był poniżej 4,29 zł. Na rynku obligacji spadła rentowność.

Złoty umacniał się od otwarcia dosyć szybko, zatrzymał się na poziomie 4,29 zł za euro i wydawało się, że ta tendencja się utrzyma. Potem jednak złoty zaczął się osłabiać.

"Złoty na otwarciu zaczął się umacniać w stosunku do dolara i euro, jednak potem zarówno euro, jak i dolar stabilnie odrabiały straty. Złoty w stosunku do euro był przez moment najmocniejszy od długiego czasu. Najniższy poziom to było 4,29 zł za euro" - powiedział PAP Marcin Żółtaniecki z Raiffeisen Bank Polska.

Dodał, że teraz wpływ na złotego może mieć piątkowe głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Marka Belki.

O 16.50 za euro płacono 4,3020 zł, o niecały 1 gr mniej niż na otwarciu, za dolara 3,4950 zł, podobnie jak na otwarciu. Euro kosztowało 1,2310 USD.

Żółtaniecki dodał, że od pewnego czasu nie było znaczącej korekty i spodziewa się, że może do niej dojść.

"Jeżeli środowe otwarcie będzie w okolicach 4,2950 zł za euro i kurs od razu nie pójdzie do góry, to wydaje się, że może dojść do 4,25 zł za euro. Wydaje mi się jednak, że w dłuższym terminie jakaś korekta powinna być" - uważa Żółtaniecki.

Na rynku papierów dłużnych wtorkowa sesja przebiegała pod znakiem spadku rentowności.

"Głównym powodem wzrostu cen obligacji było podążanie polskiego rynku za rynkami bazowymi. Obroty na polskim rynku były raczej średnie" - powiedział PAP Robert Fijołek z ABN Amro.

O 16.50 rentowność obligacji dwuletnich spadła w porównaniu z poniedziałkiem o 9 pb, do 7,02 proc., pięcioletnich spadła o 4 pb do 6,99 proc., a dziesięcioletnich spadła o 6 pb, do 6,77 proc.

W środę Ministerstwo Finansów zaoferuje na przetargu nowe obligacje dziesięcioletnie DS1015 o wartości 2,6 mld zł. Średnia rentowność może wahać się między 6,60 proc. a 6,75 proc., a popyt może wynieść od 3,5 mld zł do 5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane