Złoty pod ostrzałem

opublikowano: 15-05-2019, 22:00

Od kilku dni złoty systematycznie traci, chociaż nie jest to jeszcze znaczący ruch.

MAREK ROGALSKI

Marek Rogalski

główny analityk walutowy DM BOŚ

Niemniej nie wygląda to dobrze. Trudno znaleźć amatorów naszej waluty w sytuacji, kiedy w globalnej gospodarce pojawia się coraz więcej niespodzianek. Niepewność nie służy podejmowaniu większego ryzyka, a takie wiąże się z inwestycjami w waluty naszego regionu. Można odnieść wrażenie, że zagraniczni inwestorzy wykorzystują każdą okazję, aby wyjść z rynku. Było to widoczne chociażby w środę, kiedy to nie zaobserwowaliśmy pozytywnej reakcji na lepsze od oczekiwań dane o dynamice wzrostu gospodarczego na Węgrzech, Czechach i w Polsce w pierwszym kwartale.

Można to wiązać też ze słabością euro, które nie znalazło wsparcia w danych o wzroście PKB w Niemczech. Dlaczego? Bo perspektywy nadal wyglądają słabo — wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami zaczyna eskalować, a najnowsze dane makroekonomiczne z Państwa Środka, które jest jednym z kluczowych partnerów gospodarczych Niemiec, wypadły blado, pokazując, że władze w Pekinie niewystarczająco stymulują gospodarkę. Jednocześnie nie ma pewności, czy Stany Zjednoczone nie otworzą nowego frontu wojny handlowej również z Unią Europejską, wprowadzając wyższe cła na import aut (decyzja w tej sprawie ma zapaść do 18 maja). Do tego pojawia się ryzyko populistycznych precedensów, które mogą bardziej podkopać zaufanie do euro — mam tu na myśli retorykę wicepremiera Włoch, który dał do zrozumienia, że stymulowanie krajowej gospodarki będzie ważniejsze niż oglądanie się na unijne reguły budżetowe.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane