Złoty pod wpływem giełd

Adam Narczewski
opublikowano: 02-09-2009, 11:42

Środowe przedpołudnie wpisuje się w ogólne pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych, jakie obserwujemy od początku tygodnia. Wczorajsza nieudana sesja w Stanach Zjednoczonych (indeksy na ponad 2-proc. minusach) oraz dzisiejsza w Azji (Nikkei na -2,6 proc.) powodują, że  indeksy europejskie również zaczynają dzień na czerwono.

Na rynku złotego było nerwowo wczoraj po popołudniu, gdy pojawiły się pogłoski o możliwych problemach instytucji kredytowych w USA.

Polska waluta zanurkowała momentalnie o 5 groszy i od rana cały czas traci na wartości. Negatywne otwarcie sesji na warszawskim parkiecie spowodowało dalsze osłabienie złotego i wzrost kursu euro do 4,18 zł, a dolara do 2,94 zł. Rynek zignorował dane makroekonomiczne ze Strefy Euro o inflacji PPI (odczyt -8,5 proc. r/r wobec prognozy -8,4 proc.) oraz odczyt PKB za II kwartał (-0,1 proc. k/k).

Obecnie złoty delikatne się umacnia, jednak popołudniowe dane z USA mogą tę sytuację zmienić. O 13. oczekujemy danych o wnioskach na kredyty hipoteczne, zaś o 13.30. raport ADP nt. liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym (prognoza -246 tys.). Nie bez znaczenia będą również dane z godz. 16. - o zamówieniach w przemyśle i zamówieniach na dobra trwałego użytku.

Po ostatnich wzrostach kursów złotego możemy oczekiwać lekkiego odreagowania, jednak kierunek w krótkim terminie został ustalony. Kurs EUR/PLN prawdopodobnie będzie atakować opór w okolicach 4,20, natomiast USD/PLN zbliża się do poziomu 2,98. Jeżeli sytuacja na giełdach nie odwróci się diametralnie, możemy spodziewać się nawet wyższych kursów.

Adam Narczewski
X-Trade Brokers Dom Maklerski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Narczewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty pod wpływem giełd