Złoty pójdzie w górę przed RPP, a potem osłabnie

Mariusz Potaczała
27-02-2006, 00:00

Ostatni tydzień przyniósł wyraźne osłabienie złotego względem euro. Kurs wspólnej waluty ponownie znalazł się powyżej 3,82 zł, by spaść do 3,78 zł pod koniec tygodnia. Notowania dolara konsolidowały się w przedziale 3,1450- -3,2100 zł.

Głównym powodem zmniejszenia siły krajowej waluty były informacje o obniżce perspektywy ratingu dla Islandii oraz Węgier. Spowodowały one wyprzedaż wszystkich walut regionu Europy Środkowej. Na wartości stracił nie tylko forint węgierski i złoty, ale także korona czeska i słowacka.

Dodatkowym impulsem do realizacji zysków były mniejsze oczekiwania dotyczące kolejnego cięcia stóp procentowych NBP w lutym. To rezultat publikacji danych o sprzedaży detalicznej w styczniu oraz wypowiedzi członków RPP. Do spadku złotego przyczynił się także komentarz Zyty Gilowskiej, minister finansów, o przygotowaniach Polski do wejścia do strefy euro. Jej zdaniem, nasz kraj zbyt wolno ogranicza deficyt budżetowy. Krajowa waluta nie zareagowała natomiast na zapowiedź opublikowania w tym tygodniu raportu Komisji Europejskiej o przygotowaniach nowych członków UE do wejścia do Eurolandu. Raport ten wskazać ma, że obecna sytuacja polityczna nie sprzyja ograniczeniu deficytu budżetowego.

Najbliższe dni powinny przynieść jeszcze większe wahania złotego od obserwowanych w minionym tygodniu. Już w poniedziałek rozpoczyna się posiedzenie RPP. Powinno ono dać odpowiedź na pytanie o szanse obniżki kosztu pieniądza w najbliższych dwóch miesiącach. Z kolei w czwartek poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych w strefie euro. Niemal przesądzona podwyżka zmniejszy atrakcyjność polskich aktywów i zwiększy prawdopodobieństwo głębszych cięć stóp w kraju.

Bezpośrednio przed decyzją RPP oczekiwać należy krótkiej aprecjacji złotego. Spadek kursu euro do poziomu 3,76 zł i dolara do 3,15-3,16 zł eksporterzy powinni wykorzystać do zabezpieczenia pozycji walutowych. W średnim terminie oczekujemy nadal spadku notowań krajowej waluty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty pójdzie w górę przed RPP, a potem osłabnie