Złoty ponownie osłabł

Marek Nienałtowski
27-11-2002, 00:00

Wtorkowa sesja przyniosła istotną wyprzedaż przez inwestorów naszej waluty. Inwestorzy, zamykając krótkie pozycje w dewizach, realizowali zyski z obserwowanego w ostatnich tygodniach wzrostu notowań złotego. Przecena naszej waluty to również wynik niepewności uczestników rynku co do decyzji, którą dzi- siaj podejmie Rada Polityki Pieniężnej.

Pojawiające się co chwila plotki o tym, że rada obetnie stopy w większym stopniu, niż rynek powszechnie oczekuje (np. o 100 pkt bazowych), bądź o tym, że obniżki w ogóle nie będzie, wprowadziły znaczną nerwowość wśród inwestorów, zwłaszcza zagranicznych. Cena dolara wzrosła o ponad 400 pkt z poziomu 3,9650 do 4,0070 zł. W podobnym stopniu — z 3,93 powyżej 3,97 zł — zwyżkowała również cena euro. O godz. 16.15 dolar wyceniany był na 3,9950 zł, a euro na 3,9650 zł (odchylenie –7,30 proc.).

Do momentu decyzji RPP w sprawie poziomu stóp procentowych, którą poznamy w środę około południa, na rynku może być dość nerwowo. Do tego czasu radzimy wstrzymać się z transakcjami. Jeśli rada obniży stopy o 25-50 pkt, należy spodziewać się powrotu złotego do trendu wzrostowego.

Dla rynku bardzo ważne będzie jednak uzasadnienie tej decyzji. Gdy jednak RPP zaskoczy rynek i zredukuje stopy np. o 100 pkt, odczytane to będzie zapewne jako koniec serii cięć, a złoty ulegnie osłabieniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Nienałtowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty ponownie osłabł