Złoty poszedł w dół

Piotr Kuczyński, Marek Węgrzanowski
05-01-2005, 00:00

Złoty dojrzał do korekty. Wczoraj po południu notowania polskiej waluty poszły mocno w dół. O 17.30 za dolara płacono już 3,10 zł, a za euro 4,12 zł.

Już od rana widać było, że na rynku coś się szykuje. Nie było reakcji na wypowiedzi Dariusza Rosatiego, byłego członka rady Polityki Pieniężnej, który uważa, że polska waluta będzie się wzmacniała, a kurs euro spadnie poniżej 4 zł. Po tym, jak w poniedziałek pięciokrotna przewaga popytu nad podażą 52-tygodniowych bonów skarbowych nie pomagała naszej walucie, był to kolejny sygnał, że zbliża się korekta. I rzeczywiście. Złoty tracił do obu głównych walut.

Powodem spadków był jednak przede wszystkim duży wzrost wartości dolara na rynku międzynarodowym. Warszawska giełda zachowywała się we wtorek słabo. Była to naturalna konsekwencja poniedziałkowego, nieudanego ataku WIG20 na opór techniczny. Ten spadek wyglądał źle na tle spokojnych giełd Eurolandu. Ponieważ jednocześnie tracił złoty, to można obawiać się, że po prostu część spekulacyjnych funduszy zagranicznych realizowała zyski na akcjach, obawiając się mocniejszej korekty na złotym. Fatalne było to, że po świecy spadającej gwiazdy otworzyło się okno bessy. To jest już mocny sygnał sprzedaży, a z pewnością wyraźne wzmocnienie oporu. O 16.10 dolar wyceniany był na 3,0595 zł, a euro — na 4,0895 zł, wobec 3,0320 i 4,0680 zł o 9.45. Później było jeszcze gorzej.

W środę odbędzie się aukcja obligacji 2-letnich o wartości 2 mld zł. Jeśli popyt będzie bardzo duży, to wpływu na rynek walutowy prawie nie zobaczymy. Jeśli znacznie się zmniejszy, to złoty gwałtownie straci, a za tym mogą pójść akcje. Wsparcie na kursie EUR/PLN jest przy 4,04. Sygnałem sprzedaży polskiej waluty byłoby przełamanie w górę 4,155 zł za EUR. Dolar ma wsparcie przy 2,94 zł. Wstępnym sygnałem sprzedaży złotego było przełamanie 3,05 zł. Teraz oporem jest poziom 3,12 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński, Marek Węgrzanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty poszedł w dół