Złoty potaniał po raz pierwszy od miesiąca

Mariusz Potaczała
opublikowano: 19-11-2007, 00:00

Miniony tydzień zakończył trwającą niemal od „nieskończoności” aprecjację złotego. Pierwszy raz od miesiąca notowania EUR/PLN wzrosły do 3,67. Dolar kosztował 2,52 zł. Tygodniowe minimum EUR/USD znajdowało się na poziomie 1,452.

Przyczyną osłabienia złotego był wzrost awersji do ryzyka widoczny w postaci wyprzedaży na rynkach kapitałowych i w umocnieniu jena. Spadek cen surowców sugeruje, że nadchodzi okres zamykania pozycji. W krótkim czasie mogą się więc odwrócić dotychczasowe tendencje na rynku walutowym. Na złotym odbiły się dane o inflacji. Jej roczny wskaźnik nie przekroczył bariery 3,0 proc., co oznacza, że RPP może podnieść stopy procentowe.

W tym tygodniu złoty może jeszcze lekko ulegać deprecjacji, a dolar zyskiwać na wartości. Mogą zatem pojawić się korzystne poziomy do bieżącej sprzedaży walut i zabezpieczenie przyszłych należności walutowych eksporterów.

Mariusz Potaczała

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu