Złoty pozostaje zakładnikiem sytuacji we Włoszech

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM
opublikowano: 10-11-2011, 18:12

Złoty w drugiej połowie dnia mocno stracił na wartości, po tym jak godziny przedpołudniowe upłynęły pod znakiem jego umocnienia do głównych walut, w ślad za spadającą rentownością włoskich obligacji.

Inwestorzy po południu pozbywali się polskiej waluty w reakcji na pogorszenie nastrojów na rynkach akcji i spadek EUR/USD. Cieniem na notowaniach kładła się także mocna przecena węgierskiego forinta. W związku z niepewną sytuacją na rynkach finansowych, cześć inwestorów mogła też skracać pozycje w złotym przed długim weekendem w Polsce. O godzinie 17:19 za dolara trzeba było zapłacić 3,2462 zł, wobec dzisiejszego minimum na 3,2046 zł i 3,2481 zł wczoraj na zamknięciu. Euro, którego notowania wahały się dziś w przedziale 4,3733-4,4313 zł, kosztowało 4,4060 zł.

W czwartek nastroje na rynkach finansowych w dalszym ciągu kształtowały doniesienia z Włoch. Spekulacje nt. możliwej zmiany na szczytach władzy już w najbliższy weekend, plotki o ewentualnym cięciu ratingu Włoch, wyniki aukcji 12-miesięcznych bonów skarbowych (sprzedano bony za 5 mld EUR. rentowność 6,087%), a przede wszystkim interwencja Europejskiego Banku Centralnego na wtórnym rynku długu, co pozwoliło sprowadzić rentowność 10-letnich włoskich obligacji poniżej 6,9% z ponad 7,3% rano, to główne wydarzenia dnia. Ich uzupełnienie stanowią plotki o realnej korekcje ratingów Francji i Austrii, które stały za pogorszeniem nastrojów późnym popołudniem. Inwestorzy natomiast zupełnie zignorowali dobre dane z USA nt. wyników handlu zagranicznego i tygodniowy raport o zasiłkach dla bezrobotnych.

Zachowanie złotego w przyszłym tygodniu, pomimo że będzie on obfitował w liczne publikacje makroekonomiczne z Polski (podaż pieniądza w poniedziałek, inflacja i bilans płatniczy we wtorek, przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w piątek), wciąż będzie determinowane przez doniesienia z Włoch. Istotnie będzie nie tylko to, czy zostanie stworzony nowy rząd, ale czy pojawią się deklaracje zdecydowanych reform, czy ECB będzie dalej skupował włoskie obligacje, jak wypadnie aukcja 5-letnich obligacji w poniedziałek i jak zachowają się agencje ratingowe.

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Złoty pozostaje zakładnikiem sytuacji we Włoszech