Złoty pozostanie mocny

Mariusz Potaczała
opublikowano: 23-12-2005, 00:00

Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian była już zdyskontowana przez rynek. Złoty zareagował niewielkim wzmocnieniem, jednak na skutek kolejnego wzrostu na świecie wartości dolara do wspólnej waluty nie przełożyło się to na nominalne ceny. Ostatni dzień przed świętami nie powinien zmienić ogólnego obrazu rynku. Częstotliwość transakcji jest dużo mniejsza, większość uczestników podjęła już stra- tegiczne decyzje. Z tego punktu bardzo istotny będzie pierwszy kwartał przyszłego roku.

Złoty znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym. To dość trwała tendencja. Przejściowe korekty nie są w stanie odwrócić trendu, najlepszym tego przykładem były wybory, gdzie rynek nie zmienił kierunku, nawet gdy wyniki nie okazały się takie, jakich inwestorzy oczekiwali.

Polska waluta, mimo przejściowych problemów, pozostaje mocna. Kurs euro znajdował się wczoraj w pobliżu 3,83 zł, czyli blisko tegorocznego minimum (3,8050). Notowania dolara przebiły opór w okolicy 3,23 zł. Jeśli amerykańska waluta na międzynarodowych rynkach nadal będzie rosła, bardzo prawdopodobny jest powrót kursu do strefy 3,27-3,30 zł.

Bardzo silny w ostatnich dniach wzrost wartości amerykańskiej waluty doprowadził do spadku kursu EUR/USD w pobliże 1,1800. Notowania tej pary przez dłuższy czas pozostawały w okolicy tego poziomu. Na tym rynku nadal dominującą tendencją jest trend spadkowy.

W piątek poznamy wartość indeksu Uniwersytetu Michigan, który nie powinien pozostać bez wpływu na kształtowanie się kursu dolara.

MARIUSZ POTACZAŁA

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty pozostanie mocny