Złoty pozostanie słabszy

Krzysztof Grudzień, Quercus TFI
opublikowano: 28-10-2020, 22:00

Zachowanie notowań waluty danego kraju z reguły dobrze przedstawia sytuację makroekonomiczną, jak również oczekiwania co kształtowania się wzrostu gospodarczego w najbliższej przyszłości.

W ślad za ponownym wzrostem zakażeń właściwie w całej Europie i kolejnymi rekordami w Polsce wiele krajów — w tym nasz — wprowadziło powtórnie obostrzenia w życiu społecznym i gospodarczym. Pewne jest to, że wszyscy zdecydowanie chcą uniknąć tzw. twardego lockdownu, z jakim mieliśmy do czynienia na wiosnę tego roku. Możemy zaobserwować różne formy restrykcji, łącznie z miękkim lockdownem, który ma na celu wyhamowanie rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19.

Obserwując notowania złotego, można zauważyć duży wzrost niepewności co do rozwoju sytuacji i wpływu pandemii na dynamikę PKB w IV kwartale 2020. Złoty do głównych walut osiągnął dawno nie widziane poziomy, przekraczając poziom 4,60 w stosunku do euro i 3,93 wobec dolara amerykańskiego.Zakładamy, że presja na złotego powinna się powoli zmniejszać. Rozwój sytuacji w dużej mierze będzie zależał od decyzji rządzących podejmowanych w odpowiedzi na obecne zagrożenia.

Natomiast wśród aktywów, które ostatnio wyraźnie korzystały i przynosiły po raz kolejny zyski inwestorom, znalazły się obligacje skarbowe. Rentowności na całej krzywej dochodowości istotnie obniżyły się (a tym samym ceny wzrosły). Dochodowość obligacji o dziesięcioletnim okresie do wykupu osiągnęła rekordowo niski poziom 1,15 proc., zawężając spread do porównywalnej obligacji niemieckiej poniżej 180 pkt baz.

Reasumując, w ostatnich dniach doświadczyliśmy sporego osłabienia złotego i wzrostu notowań polskich obligacji skarbowych. Presja na notowania złotego powoli powinna się wyczerpywać, ale na umocnienie raczej nie powinniśmy na razie liczyć. Druga fala koronawirusa wpływać będzie w najbliższych miesiącach zarówno na niższą dynamikę wzrostu PKB, jak również na stopę inflacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Grudzień, Quercus TFI

Polecane