Złoty pozostanie stabilny

Marek Rogalski
opublikowano: 21-11-2006, 00:00

Notowania złotego pozostają stabilne, co potwierdza siłę polskiej waluty. Kurs euro nie zdołał wczoraj naruszyć okolic 3,8150 zł, a kurs dolara nie przetestował nawet oporu przy 2,98 zł. Po południu za euro płacono 3,8010 zł, a za dolara 2,9640 zł.

Dane o produkcji przemysłowej i jej cenach, opublikowane o 14.00, pomogły złotemu. Produkcja wzrosła o 14,6 proc. rok do roku, czyli więcej niż prognozowano. Z kolei ceny produkcji wzrosły tylko o 3,4 proc. (rok do roku). To sugeruje, że rozwój gospodarczy w IV kwartale może wyraźnie przekroczyć 5,5 proc. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie musi jednak spieszyć się z podwyżkami stóp procentowych. Analizując ostatnie wypowiedzi jej członków, można odnieść wrażenie, że jedynym zwolennikiem szybkiego podniesienia stóp pozostał Leszek Balcerowicz, szef banku centralnego, który kończy kadencję za 2 miesiące. Podobnego zdania jest Susan Schadler, przedstawicielka Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Uważa ona, że podwyżka stóp powinna nastąpić w ciągu kilku miesięcy. Susan Schadler ponownie wezwała polski rząd do bardziej zdecydowanych reform finansów publicznych. Przestrzegła, że bez nich spełnienie do 2009 r. unijnych kryteriów konwergencji może okazać się niemożliwe.

Naszej waluty nie osłabiła decyzja Węgierskiego Banku Centralnego, który wbrew oczekiwaniom rynku nie podniósł stóp procentowych. Członkowie tamtejszych władz monetarnych mają różne zdania na temat wpływu wcześniejszych posunięć na spowolnienie tempa konsumpcji. Nie zasugerowali jednak przerwy w cyklu podwyżek. Dzięki temu węgierski forint, po krótkotrwałym osłabieniu, znów zaczął drożeć.

Wydaje się, że w kolejnych dniach notowania naszej waluty powinny ustabilizować się w okolicach 3,80 zł. Inwestorzy czekają na środowy przetarg obligacji, czwartkowe dane o inflacji bazowej i piątkowe informacje o dynamice sprzedaży detalicznej oraz o stopie bezrobocia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu