Złoty prawie bez zmian, obligacje mocniejsze

opublikowano: 25-05-2004, 10:21

Reuters: Kurs złotego był rano na podobnych poziomach wobec koszyka walut co w poniedziałek po południu, a dealerzy uważają, że ostatnie umocnienie nieco wyhamowało tempo po ostrzeżeniach wicepremiera Jerzego Hausnera o możliwej rezygnacji ze stanowiska, jeśli reformy fiskalne zostaną rozwodnione. Złoty był rano o około 0,4 procent mocniejszy do spadającego na świecie dolara, ale o około 0,25 procent słabszy do euro.

"Nawet jeśli komentarze z rana nie są wsparciem dla złotego, to wydaje się, że rynek nadal liczy, że ostatnie umocnienie jeszcze nie wyczerpało się całkowicie" - powiedział Mateusz Bieniek, dealer z Banku BPH.

Wicepremier Hausner nie wykluczył we wtorek, że może ustąpić ze stanowiska, jeśli w poszukiwaniu głosów poparcia w Sejmie nowy rząd pójdzie na zbyt wielkie ustępstwa wobec reform fiskalnych, które mogłyby spowodować przekroczenie ostrożnościowego progu długu publicznego do PKB na poziomie 60 procent.

Ceny obligacji, głównie pięcioletnich, wzrosły we wtorek rano między innymi dzięki zwyżkom na rynkach europejskich oraz poniedziałkowej informacji, że Ministerstwo Finansów zdecydowało, iż na aukcji zamiany 27 maja nie będzie oferować papierów pięcioletnich.

"Rentowności są nieco niżej, trochę dzięki niemieckim Bundom, a trochę dzięki wczorajszej informacji o przetargu zamiany, że nie będzie obligacji pięcioletnich tylko dwuletnie i 10-letnie, więc krótkie pozycje musiały pójść na rynek i się odkupić" - powiedział Maciej Słomka, szef dealerów papierów dłużnych z Banku Pekao SA. "Dobra informacja była też, że popyt był dosyć spory na wczorajszym przetargu bonów. Jeśli chodzi o podwyżkę stóp to raczej mało osób spodziewa się jej na majowym posiedzeniu, raczej w czerwcu" - dodał.

We wtorek GUS ma podać dane o cenach żywności za pierwszą połowę maja. Także dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady polityki Pieniężnej, na którym większość analityków spodziewa się, że stopy procentowe pozostaną bez zmian, zaś podwyżka może nastąpić na czerwcowym posiedzeniu.

KURSY RYNKOWE O GODZ. 10.00

Euro/złoty 4,6479 wobec 4,6357 w poniedziałek o godzinie 15.34

Dolar/złoty 3,8585 wobec 3,8767

RENTOWNOŚCI OBLIGACJI

2-letnie (OK0406) 7,54 proc. wobec 7,57 proc.

5-letnie (DS0509) 7,64 proc. wobec 7,72 proc.

10-letnie (DS1013) 7,42 proc. wobec 7,43 proc.

((Autor: Barbara Woźniak i Marta Karpińska; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: barbara.wozniak.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty prawie bez zmian, obligacje mocniejsze