Złoty raczej nie zdrożeje

Marek Rogalski
opublikowano: 10-10-2006, 00:00

Poniedziałkowa sesja nie przyniosła większych zmian na rynku walutowym. Złoty pozostał mocny, co jest dobrym sygnałem. Po południu za euro płacono 3,9130 zł, a za dolara 3,1040 zł.

Siła naszej waluty to rezultat dość dobrych nastrojów w całym regionie. Przed dwoma tygodniami stopy procentowe podniosły banki centralne Węgier, Słowacji i Czech. Wotum zaufania, jakie otrzymał w piątek od parlamentu węgierski premier Ferenc Gyurcsány, też uspokoiło inwestorów. Lepsze nastroje widoczne były także na rynku surowców, który w pewnym stopniu jest skorelowany z tzw. rynkami wschodzącymi. Nie można wykluczyć, że lepszy klimat inwestycyjny w regionie utrzyma się aż do końca roku, gdyż jest to tradycyjnie dobry okres dla funduszy.

Problemem dla złotego w najbliższych dniach będzie polityka, a nie fundamenty. Te pozostają dobre. We wtorek rozpocznie się czterodniowe posiedzenie Sejmu, na którym głosowane zostaną wnioski opozycji o rozwiązanie parlamentu. Postawa rządzącego PiS pozostaje niejasna, a bez głosów tej partii skrócenie kadencji nie będzie możliwe.

Koalicja PiS z PSL jest coraz mniej realna po tym, jak partia ludowa ogłosiła plany startu w wyborach samorządowych z PO. Mimo to przedstawiciele partii rządzącej nadal wierzą, że są szanse zbudowania parlamentarnej większości. Trudno jednak wyobrazić sobie reaktywację poprzedniej koalicji i powrót Andrzeja Leppera do rządu. Na scenie politycznej znów będzie więc gorąco.

W takiej sytuacji złoty może być narażony na większe wahania. Naszym zdaniem trudno się spodziewać, że kurs euro spadnie poniżej 3,90 zł. Importerzy powinni więc rozważyć zabezpieczenie swoich wpływów przy tym poziomie. Nie można też wykluczyć, że w tym tygodniu kurs wspólnej waluty powróci w okolice 3,94 zł. Tym bardziej że polityczne decyzje zapadną prawdopodobnie dopiero w piątek. Inwestorzy na rynku finansowym nie lubią niepewności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty raczej nie zdrożeje