Złoty rośnie w siłę od trzech tygodni

Marcin R. Kiepas
opublikowano: 11-04-2011, 00:00

Miniony tydzień był trzecim z kolei, gdy złoty zyskiwał w relacji do głównych walut. Proces ten wsparły podwyżki stóp procentowych w Polsce i strefie euro oraz dobre nastroje na rynkach globalnych, co zachęcało do bardziej ryzykownych zachowań. Sytuacja szybko może się odwrócić. Wszystko przez gwałtownie ostatnio drożejącą ropę, co tworzy zagrożenie dla wzrostu gospodarczego. Inwestorzy na razie ten czynnik ignorują, ale gdy sobie uświadomią powagę sytuacji, przez rynki przetoczy się fala wyprzedaży aktywów. Złoty nie będzie wyjątkiem.

Tymczasem rosnące stopy procentowe są wskazywane jako czynnik, który przesądzi o umocnieniu złotego. Jak wynika z ankiety Reutera, w ciągu następnych 12 miesięcy kurs euro spadnie do 3,8 zł. Złoty będzie w tym okresie zachowywał się znacznie lepiej niż inne waluty regionu. Węgierski forint ma osłabić się o 2 proc., czeska korona umocni się o 2,5 proc., a rumuńska leja o 1 proc.

W przyszłym tygodniu notowania par złotowych będą wyznaczać nastroje na rynkach globalnych, publikowane w środę marcowe dane o inflacji CPI i lutowy raport o bilansie płatniczym w Polsce.

Marcin R. Kiepas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas

Polecane