Złoty się umocnił bez udziału rządu

Marek Knitter
opublikowano: 09-10-2003, 00:00

Zdaniem większości dealerów, to, co działo się wczoraj na rynku walutowym, nie było reakcją na posiedzenie rządu. Złoty rozpoczął dzień na rynku międzybankowym od lekkiego umocnienia się wobec USD i EUR. Inwestorzy mieli nadzieję, że rząd przedstawi bardzo szczegółowy plan cięć. Przecieki, jakie w tej sprawie ukazały się w mediach, uznali za absolutne minimum do wykonania. Przed południem na rynku międzybankowym za jedno euro płacono 4,56 zł, a za dolara 3,85 zł.

Jednak to, co wydarzyło się po południu, zaskoczyło większość inwestorów. Pierwsze wypowiedzi członków rządu o redukcji wydatków w 2004 r. o 3,6 mld zł nie wywarły bowiem większego wpływu na notowania złotego. Jednak jeszcze w trakcie konferencji po spotkaniu rządowym jeden z dużych zagranicznych klientów zlecił kupno złotego. Polscy inwestorzy zachowali się w tej sytuacji jak rasowi spekulanci i dokonali identycznej transakcji. W konsekwencji doprowadziło to do znacznego umocnienia się polskiej waluty do poziomu 4,52 zł w stosunku do euro i 3,83 zł do dolara. Dziś rynek będzie czekał na kolejne szczegóły cięć wydatków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty się umocnił bez udziału rządu