Złoty silniejszy do euro, rentowności 10-latek w górę

AGROS HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA
29-04-2003, 10:27

WARSZAWA (Reuters) - We wtorek rano złoty odzyskał niemal pół procent w stosunku do euro. Rynek podążał w ślad za zmianami euro-dolar na świecie, sądzą maklerzy. Rentowności obligacji o dłuższym terminie zapadalności nieco wzrosły - w poniedziałek spadły do rekordowo niskich poziomów, więc część inwestorów realizuje zyski.

Poranne ruchy na rynku były głównie efektem poniedziałkowego osłabienia euro wywołanego słabszymi danymi makroekonomicznymi z Niemiec, gdzie indeks nastrojów Ifo okazał się słabszy niż oczekiwano.

Pozytywny klimat dla złotego tworzą też komentarze ze strony członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP), który powiedział w poniedziałkowym wywiadzie dla Reutera, że w tym roku widzi miejsce dla kolejnych, ostrożnych redukcji stóp procentowych.

"Wczorajsze spadki złotego były zapewne efektem zamykania krótkich pozycji dolarowych graczy krajowych, a poza tym rynek podążał w ślad za zmianami euro-dolar" - powiedział Mariusz Hajduk z Societe Generale.

"Wypowiedzi Rosatiego potwierdzają oceny, że RPP obniży znów stopy w maju i w pierwszym kwartale stopy spadną do 4,50-4,75 procent do pierwszego kwartału 2004 roku" - napisał w nocie analitycznej bank ABN Amro. Obecnie główna stopa rynkowa wynosi 5,75 procent.

Dealerzy są zdania, że wypowiedzi premiera Leszka Millera w trakcie przesłuchania przed sejmową komisją śledczą nie miały wpływu na rynek.

Dealerzy sądzą, że obroty na rynku będą niewielkie ponieważ coraz więcej inwestorów myśli już o długim weekendzie.

"Widać, że będziemy mieli spokojny dzień, bo gracze zbierają się na weekend" - powiedział dealer z jednego z banków w Warszawie.

W środę nie będzie aukcji obligacji. Za to 7 maja odbędzie się przetarg papierów dwuletnich. Wartość oferty będzie znana na dwa dni przed aukcją.

---------------------------KURSY RYNKOWE O GODZ.10.15------------------------------------

Złoty/euro 4,2690 wobec 4,2850 w poniedziałek po południu

Złoty/dolar 3,8938 wobec 3,8843

RENTOWNOŚCI OBLIGACJI O GODZ. 9.38

2-letnie (OK0405) bez zmian 5,03 proc.

5-letnie (PS0608) 5,05 proc. wobec 5,03 proc.

10-letnie (DS1013) 5,31 wobec 5,30 proc.

-----------------------------------------------------------------------------------------

((Autor: Patrick Graham; Redagował: Marcin Gocłowski; warsaw.newsroom@reuters.com;

Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging: marcin.goclowski.reuters.com

@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AGROS HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty silniejszy do euro, rentowności 10-latek w górę