Złoty skazany na przecenę

Wojciech Maciak
opublikowano: 25-08-2006, 00:00

Sygnał do pogłębienia spadku krajowej waluty nadszedł z regionu. Znacznej przecenie uległa turecka lira — to skutek niepokojącego wzrostu inflacji w tym kraju. Inwestorzy sprzedawali również forinty, dając do zrozumienia, że nie ufają obietnicom polityków z Budapesztu, iż w 2009 r. Węgry spełnią kryteria z Maastricht. Na osłabienie regionu wpływa również zmiana nastawienia na rynku międzynarodowym, gdzie widać wyczerpywanie się potencjału wzrostowego EUR/USD, co sugerowałoby możliwe umocnienie amerykańskiej waluty i pogłębienie spadków na rynkach emerging markets.

Dolar wyceniany był w czwartek o godzinie 16.40 na 3,0780 zł, a euro na 3,9420 zł, co pokazuje skalę przeceny krajowej waluty. Powszechnie wiadomo, że istnieje ujemna korelacja pomiędzy kursem EUR/USD a USD/PLN. Dlatego dla inwestorów ważniejsze są ostatnio dane z rynku międzynarodowego niż z kraju. Dzieje się tak dlatego, że ważą się dalsze losy polityki pieniężnej USA. W świetle wypowiedzi Michaela H. Moskowa, szefa oddziału Fed w Chicago, zarząd amerykańskiego banku centralnego powinien rozważyć kolejne podwyżki stóp procentowych, by inflacja nie wymknęła się spod kontroli. Zbliża się również wystąpienie Bena Bernanke, szefa Fed. Na pewno nie pozostanie bez wpływu na rynek.

Wydaje się, że inwestorzy oczekujący dalszego osłabienia amerykańskiej waluty zniecierpliwili się i skracają już długie pozycje w euro. Może o tym świadczyć fakt, że kolejne porcje negatywnych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości nie wpływają na dalsze osłabienie dolara. Z tego względu należy brać pod uwagę ewentualne odreagowanie wzrostu kursu EUR/USD, co negatywnie wpłynie na notowania walut regionu, w tym również złotego.

Wczorajsze dane GUS o lipcowym spadku bezrobocia do 15,7 proc. nie pomogły złotemu. Również wzrost sprzedaży detalicznej, który osiągnął ponownie wartość dwucyfrową (w lipcu 11,0 proc, licząc rok do roku), pozostał bez wpływu na notowania polskiej waluty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Maciak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu