Złoty słabnie w oczach

Marek Węgrzanowski
opublikowano: 16-03-2005, 00:00

Po koniec wtorkowej sesji złoty gwałtownie osłabł. Za euro płacono nawet 4,0350 zł, a za dolara 3,03 zł. To efekt informacji z USA, które wsparły dolara i spowodowały odwrót inwestorów od walut rynków wschodzących.

Na otwarciu za euro płacono 4,01 zł, a za dolara 3 zł. Później złoty powoli odrabiał straty, w czym pomógł mu spadek rentowności obligacji amerykańskich. Kurs euro spadł do 3,9930, a dolara do 2,9850 zł. Rynek nie zareagował na słowa Leszka Balcerowicza, prezesa NBP, że władze monetarne będą bacznie przyglądać się zagrożeniom inflacyjnym. Szef banku centralnego dodał, że dane o lutowej inflacji będą brane pod uwagę, ale nie zmieniają zasadniczo obrazu sytuacji.

Przełom nastąpił o 15.00, kiedy na fali spadku kursu EUR/USD złoty zaczął gwałtownie tracić. Powodem były dane o napływie kapitału netto do USA w styczniu (ponad 91 mld USD). Suma była znacznie wyższa niż potrzebna do pokrycia deficytu płatniczego (58,3 mld USD) i znacznie powyżej oczekiwań. Dolar gwałtownie zyskał na wartości, a kurs EUR/USD szybko spadł do 1,3320. Inwestorów w Polsce nie wzruszyły już dane o nikłym wzroście wynagrodzeń w lutym (1,4 proc. przy prognozie 2,7 proc.) i niskim deficycie handlowym w styczniu (0,3 mld EUR). O 16.20 euro kosztowało 4,0320 zł, a dolar 3,03 zł.

Rozstrzygnięcie krótkoterminowej tendencji na rynku będzie miało miejsce przy 4,04 zł dla kursu euro. Przebicie tego oporu wskazuje na ruch w kierunku 4,10 zł. To, czy tak będzie, zależy w dużym stopniu od sytuacji na rynku międzynarodowym. A tam dzisiejsze dane z USA powinny uspokoić inwestorów, którzy w ostatnich dniach pozbywali się dolarów. Dolar znów ma szanse odzyskać siły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Węgrzanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty słabnie w oczach