Złoty słabszy wobec euro, rynek czeka na budżet

27-08-2001, 09:45

WARSZAWA (Reuters) - Na poniedziałkowym otwarciu kurs złotego nie zmienił się wobec dolara, ale spadł do euro. Dealerzy spodziewają się, że polska waluta nie będzie ulegać większym wahaniom, gdyż rynki oczekują na informacje dotyczące przyszłorocznego budżetu.

Na poniedziałkowym otwarciu dolara wyceniano na 4,2475 złotego, wobec 4,245 na piątkowym zamknięciu, euro natomiast na 3,8715, wobec 3,8568 w piątek.

Niezależna komisja ekspertów, powołana w zeszłym tygodniu w celu sprawdzenia makroekonomicznych wyliczeń, których minister finansów użył do sporządzenia swego kontrowersyjnego planu przyszłorocznego budżetu, ma w poniedziałek przedstawić wynik swoich prac rządowi.

Rząd chce, aby kwota przyszłorocznego deficytu budżetowego zamknęła się na poziomie 40 miliardów złotych, czyli 5,1 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Ministerstwo Finansów ostrzega jednak, że bez poważnych ograniczeń w wydatkach deficyt może wzrosnąć w 2002 roku do ponad 11 procent PKB.

Gabinet, którego ministrowie kwestionowali słuszność pesymistycznych prognoz Ministerstwa Finansów, prawdopodobnie przedyskutuje pod koniec tego tygodnia sprawę przyszłorocznego deficytu budżetowego.

Kurs złotego znacznie wzrósł w zeszłym tygodniu po tym jak Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe o 100 punktów bazowych do 14,5 procent, co rynek odebrał jako pozytywny sygnał dla wzrostu gospodarczego i kolejnych obniżek stóp procentowych.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty słabszy wobec euro, rynek czeka na budżet