Złoty śledził euro i dolara

Marek Węgrzanoski
25-05-2005, 00:00

Zgodnie z przewidywaniami, wtorkowa sesja na rynku złotego upływała w rytm zmian kursu EUR/USD. Zakres wahań nie był duży. O godz. 8.30 euro kosztowało 4,18 zł, a dolar 3,32 zł. Potem nastąpiło niewielkie osłabienie odpowiednio do 4,19 zł i 3,33 zł. Następnie jednak rosnący kurs EUR/USD i spadek rentowności amerykańskich obligacji pomagały polskiej walucie. O godz. 15.00 euro było warte 4,1780 zł, a dolar 3,3110 zł.

Rośnie napięcie przed weekendowym głosowaniem Francuzów w sprawie konstytucji UE. Kolejny sondaż pokazał, że prawdopodobne jest jej odrzucenie. Zdaniem premiera Marka Belki, nie wywoła to jednak dużych wahań na polskich rynkach finansowych i nie będzie miało wpływu na wejście naszego kraju do strefy euro. Prognoza OECD mówi o umiarkowanym spowolnieniu gospodarczym w Polsce, związanym z osłabieniem eksportu, do czego przyczynił się mocny złoty. Tempo wzrostu PKB w 2005 r. powinno spaść do 4,2 proc. z 5,3 proc. w 2004 r. i wzrosnąć do 4,5 proc. w 2006 r. Motorem wzrostu w kolejnych latach mają stać się inwestycje.

Wydarzeniem środy będzie decyzja w sprawie stóp. Rynek spodziewa się, że obniżki nie będzie, a niewielkie cięcie nastąpi w kolejnych miesiącach. Reakcji na posiedzenie RPP więc nie będzie, jeśli rada nie zaskoczy rynku. Perspektywa dłuższego weekendu powinna skłaniać do opuszczania go przez zagranicznych graczy, co osłabi złotego.

Euro umocniło się nieco do dolara. Należy to traktować jako korektę wcześniejszych silnych spadków. Wspólna waluta w ciągu dnia wzrosła z 1,2570 do 1,2615 USD o godz. 15.00. Osłabieniu dolara sprzyjały informacje o cłach eksportowych na chińskie tekstylia. Może się okazać, że władze w Pekinie wycofają się z tego pomysłu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Węgrzanoski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty śledził euro i dolara