Złoty stabilny. Na razie

Marek Rogalski
opublikowano: 30-08-2006, 00:00

Wtorek na rynku walutowym przebiegał dość spokojnie. Złoty nie zdołał odrobić poniesionych wcześniej strat, ale też znacząco nie osłabł. We wtorek po południu notowania polskiej waluty były zbliżone do tych z poniedziałku. Za euro płacono 3,95 zł, a za dolara 3,0940 zł.

Sytuacja na rynku pozostaje jednak napięta, podobnie jak na scenie politycznej. Wtorek nie przyniósł wprawdzie istotnych wydarzeń, ale też nie pojawiły się wyraźne sygnały zakończenia konfliktu Samoobrony z Prawem i Sprawiedliwością. Przedstawiciele PiS zapewniali wprawdzie, że liczą na załagodzenie konfliktu wokół osoby szefa sejmowej komisji rolnictwa. Wydaje się jednak, że Andrzej Lepper, wicepremier i szef Samoobrony, ma już nowy obiekt do krytyki. To projekt przyszłorocznego budżetu. Na rynku coraz częściej mówi się, że to polityczne zamieszanie ma tylko na celu wzmocnienie pozycji Samoobrony przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. To taki polski folklor, do którego zagraniczni inwestorzy muszą się przyzwyczaić.

W najbliższym czasie kierunku notowań nie wyznaczą jednak nasi politycy, ale amerykańskie władze monetarne (Fed). We wtorek wieczorem opublikowano protokół z sierpniowego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego, na którym podjęto decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Jeżeli inwestorzy po jego analizie dojdą do wniosku, że członkowie Fed widzą jednak pewne zagrożenie związane z wciąż wysokim poziomem inflacji w USA, to ucierpią na tym notowania walut rynków wschodzących, w tym także złotego. Kurs EUR/PLN mógłby wzrosnąć do 3,9650-3,9700 zł. W przeciwnym wypadku czeka nas umocnienie złotego i powrót kursu euro do 3,93 zł.

Warto też pamiętać, że w środę opublikowane zostaną dane o wzroście gospodarczym w II kwartale, a także komunikat Rady Polityki Pieniężnej. Nie oczekuje się zmian stóp procentowych, chociaż popołudniowa konferencja prasowa może być interesująca.

Marek Rogalski, DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu