Złoty stabilny, niska projekcja NBP w zakresie inflacji

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 11-03-2014, 07:29

Poranny, wtorkowy handel na rynku złotego przynosi stabilizacje kwotowań po wczorajszym lekkim osłabieniu.

Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2105 PLN za euro, 3,0378 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4548 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wzrosły do poziomu 4,27% w przypadku 10YT.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku polskiej waluty przyniosło dalszy ruch deprecjacyjny. Przy braku nowych impulsów z regionu (napiec na linii Ukrainy i Rosji) ruch ten przebiegał raczej przy małej aktywności uczestników obrotu. Zakładać więc należy, że aktualne okolice kwotowań mogą być miejscem przejścia w stan konsolidacji na wycenie polskich aktywów. W dłuższym terminie w dalszym ciągu wspierani jesteśmy przez sytuację makroekonomiczną, jednak kluczowe wydają się zewnętrzne czynniki. W przypadku pierwszego podpunktu warto bliżej przyjrzeć się wspominanemu wczoraj raportowi dot. inflacji przygotowanemu przez NBP. Wynika z niego, iż instytucja spodziewa się wzrostu o ok. 3,6% PKB w 2014r. W zakresie tym widać zbieżność z założeniami rynkowymi. To co nieznacznie zaskakuje to projekcja inflacji zakładająca, że w br. CPI wyniesie 1,1%, aby rok później wzrosnąć do 1,8% i do 2,5% w 2016r. Tak niskie prognozy stanowią pewnego rodzaju zaskoczenie oraz wyraźnie wskazują, że rynek najprawdopodobniej zacznie wyceniać pierwsze podwyżki stóp dopiero w I kw. 2015r., a nie na IV kw. br. jak to ma miejsce obecnie.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju. Również na rynku zewnętrznym brak jest kluczowych wydarzeń w sferze makroekonomicznej co wskazuje, iż kolejne godziny handlu mogą przynieść obrót pod znakiem „rynkowego sentymentu”.

Z rynkowego punktu widzenia obserwowaliśmy wspomniany wczoraj ruch do okolic 4,20-4,21 EUR/PLN. Skala ruchu i jego dynamika pozostają jednak ograniczone wspierając scenariusz przejścia w krótkoterminową konsolidację. W przypadku USD/PLN obserwowaliśmy „podbicie” kursu do 3,0358 PLN, co może przynieść próbę testu zakresu 3,0485 PLN. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się jednak utrzymanie zakresu 3,0175-3,0358 PLN.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Polecane