Złoty stabilny przy umiarkowanie negatywnych nastrojach na rynkach

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 14-02-2012, 10:04

W trakcie porannego handlu złoty wyraźnie tracie na kanwie pogorszenia się nastrojów na rynkach globalnych. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,195 PLN za euro, 3,1933 PLN wobec dolara oraz 3,4738 PLN względem franka szwajcarskiego.

Rentowności polskiego długu na rynku wtórnym zachowują się jednak stabilnie – można zauważyć spadek cen instrumentów 2-letnich (4,71%), jednak 5 i 10 letnie notowane są blisko ostatnich minimów (rentowności: 5yr 5,040%, 10yr 5,563%)

Ruch deprecjacyjny o podobnej skali występuje również na pozostałych walutach  (EUR/HUF +0,23%, EURCZK +0,25%, EURPLN +0,33%) głównym powodem realizacji zysków na bardziej ryzykownych aktywach jest spadek eurodolara w reakcji na doniesienia z sesji azjatyckiej. Moody's Investors Service przestrzegł, że może obniżyć ratingi Francji, Wielkiej Brytanii i Austrii, znajdujące się obecnie na najwyższym poziomie "AAA". Jednocześnie agencja ścięła oceny wiarygodności kredytowej Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Słowacji, Słowenii i Malty. Ponadto na rynku pojawiły się spekulacje (Financial Times), iż wyczekiwane porozumienie odnośnie kolejnej transzy pomocowej dla Grecji może nie zapaść w środę z uwagi na dalsze zastrzeżenia ze strony przedstawicieli Unijnych.

W kraju poznaliśmy prognozy ze strony Ministerstwa Gospodarki, które zakłada, iż wzrost produkcji przemysłowej w styczniu (finalny odczyt poznamy dopiero w piątek o godzinie. 14:00, konsensus 8,8% r/r) może wynieść, aż 10% r/r, co w połączeniu z drugą projekcją dotyczącą inflacji na poziomie 4,4 – 4,5% r/r w styczniu (odczyt w środę godzina 14:00) zwiększa prawdopodobieństwo zaostrzenia się jastrzębiej retoryki wśród członków Rady.. Przy lepszych od oczekiwań publikacjach z gospodarki, oraz inflacji notującej wartości znacznie powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5% +/-1%) zwiększa to mandat RPP do sugerowanej podwyżki stóp. Przy obecnie kształtujących się oczekiwaniach rynkowych mówiących o potencjalnej obniżce stóp w III kw. (Reuters – Poll) taki ewentualne posunięcie ze strony gremium powinno pomóc złotemu na rynku.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy krajowe dane dotyczące podaży pieniądza w ujęciu M3 (oczek. 12,7% r/r) , oraz plany MF odnośnie podaży na czwartkową aukcje obligacji. Jednak kluczowe zarówno dla rynków globalnych jak i wyceny złotego będzie dzisiejsza publikacja indeksu ZEW (oczek. -15pkt) z Niemiec, oraz dane dotyczące sprzedaży detalicznej (0,7% m/m) w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwania po odczytach są dość wysokie z uwagi na poprzednie pozytywne zaskoczenie (ZEW) oraz pozytywne zapatrywanie się na kondycje konsumentów w USA. Ponadto podczas dzisiejszej sesji będziemy świadkami europejskich aukcji długu – greckiego, włoskiego, hiszpańskiego i belgijskiego. Jednak jedynie dość znaczne problemy z uplasowaniem powyższych instrumentów mógłby znacząco wpłynąć na rynki, gdzie inwestorzy powoli zajmują pozycje przez środowym kolejnym „rozstrzygającym” szczytem.

Z technicznego punktu widzenia na notowaniach złotego paro-groszowy spadek w wycenie polskiej waluty chwilowo stracił na dynamice. Koszyk walutowy BOSSA PLN utrzymał się ponad wsparciem (98,6 pkt) – dając nadzieje, iż w przypadku uspokojenia nastrojów na rynkach globalnych złoty chwilowo powinien pozostawać stabilny. Wszystko jednak zależeć będzie od sytuacji na eurodolarze, gdzie ostatnie godziny przyniosły zamkniecie wzrostowej luki z poniedziałku, jednoznacznie premiując aktualnie posiadaczy pozycji krótkich.

EUR/PLN: Dzisiejsza korekta w godzinach porannych dotarła do poziomu 4,20 PLN, który okazał się być dość silnym oporem. Jako scenariusz na dzisiejszą sesje można zakładać oscylowanie w kierunku wsparcia na 4,18 PLN, sugerując ok. 2gr zmienność na parze w oczekiwaniu na rozstrzygnięcia na eurodolarze w środę.

USD/PLN: Notowania odbiły się od oporu na 3,1933 PLN sugerując, podobnie jak w przypadku EUR/PLN powolny ruch horyzontalny w kierunku 3,17 PLN w oczekiwaniu na impulsy z rynków globalnych. Wsparcie: 3,17 PLN, 3,15 PLN. Opór: 3,1933 PLN, 3,2125 PLN.

CHF/PLN: Zgodnie z wczorajszym scenariuszem notowania podeszły pod opór na poziomie 3,47 PLN, a nawet go naruszyły. Podobnie jak w przypadku pozostałych cross’ów można zakładać oscylowanie blisko tego zakresu. Wsparcie: 3,43 PLN. Opór: 3,47 PLN, 3,50 PLN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko Analityk DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty stabilny przy umiarkowanie negatywnych nastrojach na rynkach