Złoty stabilny, rynek długu czeka na aukcję

14-04-2004, 10:27

Reuters: W środę na otwarciu sesji kurs złotego zmienił się tylko nieznacznie, a na rynku mimo opublikowanych ostatnio optymistycznych danych makroekonomicznych nadal trwają obawy o sytuację polityczną, uważają dealerzy. Ceny obligacji pozostawały stabilne przy niewielkich obrotach, a inwestorzy oczekują na środową aukcję obligacji 10-letnich oraz publikację danych na temat inflacji w marcu, która ma nastąpić o godzinie 16.00.

Złoty stracił około 0,1 procent wobec euro i prawie nie zmienił się w stosunku do dolara, a rynek zignorował lepsze od oczekiwanych dane na temat deficytu obrotów bieżących w lutym i oczekuje na informacje o przebiegu formowania rządu przez prezydenckiego kandydata na premiera - Marka Belkę.

"Rynek będzie się skupiał na wiadomościach politycznych" - powiedzial Wojciech Trzepizur, dealer z BRE Banku. "Jeśli dane o inflacji będa optymistyczne, to w średnim terminie będzie to korzystne fundamentalnie dla złotego, ale obecnie obawy polityczne ograniczają ewentualne wzrosty" - dodał.

Według ankiety Reutera, analitycy spodziewają się, że inflacja w marcu wyniesie 1,7 procent wobec 1,6 procent w lutym.

Marek Belka nadal prowadzi rozmowy z ugrupowaniami politycznymi na temat ich poparcia dla tworzonego przez niego nowego rządu. We wtorek Belka powiedział, iż jest optymistą jeśli chodzi o szanse na sformowanie gabinetu i uzyskania wotum zaufania dla niego w majowym głosowaniu w Sejmie. Jednak rynek nadal obawia się o przyszłość reform fiskalnych.

W środę Ministerstwo Finansów zaoferuje na aukcji 10-letnie obligacje o wartości 1,4 miliarda złotych, a dealerzy spodziewają się, iż ich rentowność będzie zbliżona do poziomów notowanych na rynku wtórnym, czyli około 6,97 procent.

KURSY RYNKOWE O GODZ. 10.03

Euro/złoty 4,7562 wobec 4,7485 we wtorek po południu

Dolar/złoty 3,9840 wobec 3,9875

RENTOWNOŚCI OBLIGACJI

2-letnie (OK0406) 6,70 proc. bez zmian

5-letnie (DS0509) 7,03 proc. bez zmian

10-letnie (DS1013) 6,97 proc. bez zmian

((Autor: Ewa Krukowska; warsaw.newsroom@reuters.com; Redagował: Paweł Florkiewicz; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging: ewa.krukowska.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty stabilny, rynek długu czeka na aukcję