Złoty stabilny, rynek oczekuje dalszych redukcji stóp

29-08-2002, 16:48

WARSZAWA (Reuters) - W czwartek złoty utrzymywał się na relatywnie stabilnym poziomie. Inwestorzy obstawiają, że środowa redukcja stóp procentowych nie jest ostatnią w tym roku, więc ceny obligacji idą w górę.

Rano złoty nieco stracił na wartości jednak później odrobił straty. Po południu wzrost wobec dolara wynosił pół procent w porównaniu z kursem, który miał w chwili gdy ogłaszano decyzję o redukcji stóp, zaś wobec euro poziom złotego niemal nie zmienił się.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła główną stopę rynkową o 50 punktów bazowych, tak jak oczekiwał rynek. Prognozy Narodowego Banku Polskiego mówiące o tym, że gospodarka zaczyna się odradzać, przyczyniły się do wzrostu nadziei na kolejne obniżki stóp.

"Złoty powinien być stabilny. Niższe stopy procentowe i ich wpływ na rentowności będzie zniwelowany przez oczekiwania napływu kapitału portfelowego" - powiedział Koon Chow, analityk z CSFB w Londynie.

Wysokie stopy procentowe - wciąż wyższe o około siedem punktów procentowych od inflacji - będą dalej napędzać popyt na nasze papiery dłużne. Ceny obligacji powinny rosnąć.

O godzinie 16.08 dolara wyceniano na 4,1470 złotego. Złoty zyskał więc 0,6 procent od rana. Wobec euro złoty stracił 0,1 procent - wspólną walutę wyceniono po południu na 4,0962 złotego. Rentowności obligacji nieznacznie się obniżyły się w reakcji na decyzję o redukcji stóp.

Analitycy sądzą, że do końca roku stopy spadną o kolejne 50-100 punktów bazowych.

Rynek będzie czekał teraz na zapowiedzianą na piątek informację o stanie deficytu na rachunku obrotów bieżących. Szef NBP powiedział już, że lipiec przyniósł zdecydowany wzrost eksportu. Średnia prognoz z ankiety Reutera mówi, że deficyt wyniósł w lipcu 440 milionów dolarów wobec 376 milionów dolarów w czerwcu.

"Wzrost eksportu jest kluczowy. Inwestorzy będą zapewne chętnie kupowali obligacje, a popyt na najbliższych przetargach będzie znaczący" - powiedział Jacek Wiśniewski, analityk z Banku Pekao SA.

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty stabilny, rynek oczekuje dalszych redukcji stóp