Złoty stabilny, wchodzimy w okres ograniczonej aktywności

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 20-12-2019, 08:03

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych ruchów na głównych parach. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2607 PLN za euro, 3,8338 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9141 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9878 w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,077% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wchodzimy powoli w okres ograniczonej aktywności na rynkach. Sumarycznie inwestorzy rozpoczynają jednak święta w minorowych nastrojach. Ogłoszone porozumienie z Chinami pozostaje w sferze domysłów, gdyż nie poznaliśmy oficjalnych szczegółów. Zwycięstwo B. Johnsona w UK zbliża nas do rozwiązania kwestii Brexitu. Problemem jest jednak iż ostatnie wydarzenia sugerują, iż może to być tzw. twardy Brexit, oceniany negatywnie przez rynki. W konsekwencji po epizodzie euforii powróciliśmy do rynkowej rzeczywistości, a ewentualne dalsze rozstrzygnięcia będą najpewniej miały miejsce dopiero w 2020r. Z punktu widzenia PLN wchodzimy w okres obniżonej płynności relatywnie mocni. EUR/PLN oscyluje blisko 4,2550 PLN. Po okresie wybicia na parach (wzrost z 4,26 do 4,40 PLN) w okresie lipiec-listopad, PLN znajduje się blisko poziomów z początku roku. Krajowe czynniki ponownie zepchnięte zostały na dalszy plan, a PLN oraz reszta koszyka EM zależna jest od nastrojów na eurodolarze.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. dynamiki sprzedaży detalicznej za listopad. Rynek oczekuje wzrostu o 4,8% r/r. Ponadto GUS poda dane dot. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach za grudzień. Na szerokim rynku w kalendarzu warto bliżej przyjrzeć się publikacjom finalnej dynamiki PKB z UK oraz USA.

Z rynkowego punktu widzenia pary związane z PLN konsolidują. Wyjątkiem jest oczywiście zestawienie z funtem, który traci dynamicznie na większości par w ostatnich dniach. Kurs GBP/PLN spadł z okolic 5,15 do aktualnych 4,9850 PLN.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy