Złoty stabilny wobec euro i mocniejszy wobec dolara

Mariusz Potaczała
opublikowano: 03-01-2007, 00:00

Podczas pierwszej w tym roku sesji na rynku walutowym notowania złotego były stabilne wobec euro i rosły względem dolara amerykańskiego. Kurs dolara znalazł się wczoraj na poziomie 2,88 zł, wobec piątkowego zamknięcia powyżej 2,90 zł. Głównym powodem spadku kursu USD/PLN była deprecjacja dolara amerykańskiego na rynkach zagranicznych.

Stabilizacja notowań naszej waluty wobec euro wskazuje na to, że inwestorzy na razie ignorują brak kandydatury na szefa banku centralnego. Mimo pojawienia się kolejnych spekulacji o kandydatach na to stanowisko Kancelaria Prezydenta zaprzeczyła tym doniesieniom, nie ogłaszając jednocześnie nazwiska kandydata na szefa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Prezydent ma ogłosić swoją decyzję w ciągu najbliższych kilku dni.

Złoty nie zareagował także na informacje z Ministerstwa Finansów na temat prognoz grudniowej inflacji. Resort obniżył oczekiwany wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu do poziomu 1,5 proc. (rok do roku), wobec wcześniejszych szacunków 1,8 proc. Ponadto wskaźnik inflacji w marcu tego roku nie powinien przekroczyć znacząco 2,0 proc. w ujęciu rocznym. Według Piotra Soroczyńskiego, wiceministra finansów, w całym 2007 r. inflacja nie powinna przekroczyć celu inflacyjnego wyznaczonego przez NBP, czyli 2,5 proc., a pod koniec 2007 r. powinna utrzymać się na poziomie 2,0 proc.

Zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów wywołały zmiany notowań jedynie na rynku obligacji, gdzie spadły rentowności wszystkich papierów skarbowych. Niskie szacunki inflacyjne mogą jeszcze bardziej odsunąć w czasie ewentualne podwyżki stóp procentowych w Polsce. Dotychczasowe dane pozwalały oczekiwać pierwszej podwyżki stóp pod koniec pierwszego kwartału tego roku lub na koniec kwietnia. Ale sytuacja się zmienia, więc o podwyżce stóp zadecyduje najnowsza projekcja inflacyjna.

Zdaniem Haliny Wasilewskiej-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej, styczniowa projekcja może pokazać wolniejszą ścieżkę wzrostu inflacji, niż zakładano jeszcze w październikowym opracowaniu. Brak ważnych z punktu widzenia rynku danych makroekonomicznych z Polski doprowadzi do dalszej konsolidacji kursu EUR/PLN. Notowania dolara nadal będą uzależnione od zmian na rynku międzynarodowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu