Złoty trzyma mocny kurs

Marek Wołos
opublikowano: 10-11-2006, 00:00

Złoty kontynuuje trend wzrostowy, zbliżając się do rekordowych poziomów. Kurs dolara spadł wczoraj do 2,98 zł, czyli najniższego poziomu w tym roku. Notowania euro pozostawały przy 3,82 zł. Sesja przebiegała spokojnie, ale przewaga popytu nad podażą krajowej waluty była wyraźna.

Choć złoty jest już bardzo silny inwestorzy oczekują, że polska waluta utrzyma wzrostową tendencję. Z technicznego punktu widzenia przełamanie przez kurs EUR/PLN strefy wsparcia 3,80-3,82 sprawi, że cena euro może spaść do 3,72 zł. Im dłużej kurs EUR/PLN utrzymuje się w okolicach wsparcia, tym większe szanse na jego przełamanie i spadki. Popyt na złotego rośnie również pod wpływem oczekiwań podwyżek stóp procentowych w Polsce, wciąż dobrych danych makroekonomicznych i rosnących dochodów budżetu. Wypowiedzi przedstawicieli resortu finansów też sprzyjają złotemu. Jeden z wiceministrów finansów stwierdził, że kurs EUR/PLN może spaść do końca roku do 3,70. Z punktu widzenia resortu mocny złoty wpływa na lepszą wycenę długu zagranicznego i zmniejsza wartość zadłużenia Polski. Można więc pokusić się o spekulacje, że ministerstwu będzie zależało na wzroście wartości złotego pod koniec roku. By to osiągnąć resort może dokonać wymiany rezerw walut pochodzących z emisji obligacji na rynki zagraniczne i w ten sposób umocnić złotego. Takie spekulacje pojawiały się w tym tygodniu. Zdaniem niektórych dilerów to właśnie Ministerstwo Finansów na początku tygodnia sprzedawało waluty.

Kurs dolara na rynku międzynarodowym nieznacznie spadł. Słabe dane o nastrojach konsumenckich, ale przede wszystkim przegrana republikanów w wyborach, nie skłaniają do inwestycji w aktywa amerykańskie. Notowania EUR/USD na koniec wczorajszej sesji wzrosły do poziomu 1,2810. Dopóki rynek nie wyrobi sobie jednoznacznej opinii o kierunku działań amerykańskich władz monetarnych w przyszłym roku dolar może być pod presją spadkową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty trzyma mocny kurs