Złoty trzyma mocny kurs

Marek Rogalski
opublikowano: 15-11-2006, 00:00

Trwa szturm inwestorów na polską walutę. Kurs euro spadł wczoraj do 3,81 zł. Notowania dolara do 2,97 zł, naruszając kluczowe okolice wsparcia. Pod koniec sesji wsparcie zostało jednak obronione, a kurs wyniósł 2,9750 zł. Nie można wykluczyć, że wzrostowy marsz złotego w końcu się zatrzyma — kluczowe wsparcie na poziomie 3,80 zł za euro jest coraz bliżej.

Wzrost notowań polskiej waluty to efekt świetnego klimatu inwestycyjnego w naszym regionie. Lokalne waluty wspiera dodatkowo przekonanie, że notowania dolara na rynkach światowych pozostaną słabe. Z kolei dane o inflacji na Węgrzech, która w październiku wzrosła do 6,3 proc. z 5,9 proc. we wrześniu, rozbudziły oczekiwania dalszych podwyżek stóp w tym kraju. Już w poniedziałek główna stopa procentowa może wzrosnąć o 25 pkt baz., do 8,25 proc. Kurs forinta umocnił się do 258 za euro. Najbardziej pomogło to słowackiej koronie, której notowania były rekordowo wysokie.

Złotemu pomogły także informacje o nadwyżce na rachunku obrotów bieżących we wrześniu, która wyniosła 195 mln EUR. Dla rynku bardziej istotne będą jednak dane o inflacji, które poznamy dziś o 14.00. Oczekuje się, że spadła ona w październiku do 1,3 proc. z 1,6 proc. we wrześniu, głównie dzięki taniejącym paliwom. Jeśli tak będzie, to okaże się, że rację mieli członkowie Rady Polityki Pieniężnej, którzy uważali, iż nie należy się spieszyć z podwyżkami stóp procentowych.

Po poniedziałkowych, nieco kontrowersyjnych wypowiedziach Urszuli Grzelońskiej, kandydatki na stanowisko prezesa banku centralnego, nie zostało ani śladu. Jeżeli jednak opinie, że Polska nie potrzebuje euro, staną się oficjalną wykładnią pani profesor, gdy obejmie ona stanowisko, to nastroje inwestorów mogą się pogorszyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu