Złoty umocnił się wobec euro i dolara, duży popyt na obligacje

Polska Agencja Prasowa SA
22-06-2005, 17:41

Spekulacje o możliwej obniżce stóp Europejskiego Banku Centralnego (EBC) osłabiły w środę euro na rynkach międzynarodowych, co sprzyjało złotemu. Wzrost wartości papierów dłużnych na rynkach bazowych i widoczny duży popyt na polski dług, wzmocniły zaś obligacje.

Spekulacje o możliwej obniżce stóp Europejskiego Banku Centralnego (EBC) osłabiły w środę euro na rynkach międzynarodowych, co sprzyjało złotemu. Wzrost wartości papierów dłużnych na rynkach bazowych i widoczny duży popyt na polski dług, wzmocniły zaś obligacje.

    Około godz. 16.20 za euro trzeba było płacić 4,0360 zł wobec 4,0580 zł na zamknięciu we wtorek. Dolar kosztował 3,3270 zł w porównaniu do 3,35 zł we wtorek.

    "Pogłoski o obniżce stóp w EBC sprawiły, że polski rynek stał się atrakcyjny, stąd umocnienie złotego. Dziś widać było zagranicznych inwestorów" - powiedział w środę PAP Filip Starowieyski z PKO BP.

    Spadek euro spowodowały informacje o tym, że członkowie rady EBC dyskutowali sprawę obniżenia stóp procentowych. Główna stopa procentowa w eurolandzie wynosi od dwóch lat 2 proc.

    Jak podał "Market News" powołując się na anonimowe źródła, jest jednak mało prawdopodobne, aby EBC zdecydował się na działanie jeszcze przed letnią przerwą, a długookresowy cel EBC to nadal opcja podwyższania stóp procentowych.

    W ciągu dnia wartość euro wyrażona w dolarach spadła z 1,2187 dolara (około południa) do 1,2130 dolara (około 16.20).

    Według Starowieyskiego, nie należy jednak spodziewać się w najbliższym czasie przełamania bariery 4 zł za euro.

    "Nie sądzę, żeby to +pękło+. Trzeba poczekać na efekty posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej" - powiedział.

    RPP będzie obradować w dniach 28-29 czerwca. Ekonomiści spodziewają się, że rada zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych.

    Umocnienie złotego i poprawa nastrojów na rynkach bazowych były głównymi czynnikami środowego umocnienia obligacji. Rentowność obniżyła się na całej krzywej. Około 16.30 dochodowość dwulatek wynosiła 4,74 proc. wobec 4,80 proc. na zamknięciu we wtorek, pięciolatek 4,84 proc. w porównaniu do 4,92 proc., a dziesięciolatek 4,87 proc. względem 4,92 proc. we wtorek.

    "Poza tym mieliśmy bardzo udany przetarg zamiany. To pokazało, jak duże jest zainteresowanie inwestorów polskim długiem" - powiedział PAP Piotr Kołuda z Banku BPH.

    Ministerstwo Finansów sprzedało na środowej aukcji zamiany obligacje o łącznej wartości 2 mld 774,617 mln zł w zamian za papiery o wartości 2 mld 956,867 mln zł.

    "W tym tygodniu w zasadzie nie mamy już żadnych danych makroekonomicznych, w piątek zostanie podany wskaźnik inflacji w Niemczech. Spodziewam się konsolidacji wokół dzisiejszych poziomów. Jeśli będą wahania, to niewielkie" - dodał Kołuda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty umocnił się wobec euro i dolara, duży popyt na obligacje