Złoty umocnił się względem dolara i euro

Huta Ferrum S.A.
opublikowano: 26-08-2002, 09:26

Godzina 9.25 (Reuters) - Na poniedziałkowym otwarciu złoty umocnił się względem dolara i euro. Zdaniem dealerów, na rynku może uwidocznić się większa presja w kierunku kupowania polskiej waluty przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej (RPP), które może zakończyć się obniżeniem stóp procentowych.

* Dolara wyceniano na 4,1750 złotego, wobec 4,186 w piątek, a euro było wyceniane na 4,0472 złotego, wobec 4,071 w piątek.

* Rynek spodziewa się, że rozpoczynające się we wtorek dwudniowe posiedzenie RPP zakończy się obniżeniem stóp procentowych o 50 punktów bazowych w reakcji na rekordowo niską inflację i niewielką presję wzrostową cen. Obecnie główna stopa referencyjna jest na poziomie 8,5 procent.

* W lipcu inflacja spadła do poziomu 1,3 procent. Większość analityków prognozuje, że na koniec roku jej poziom będzie bliski dolnej granicy szacowanego przez bank centralny przedziału 2-4 procent.

* Zdaniem dealerów złoty zyskuje także na dobrych danych dotyczących produkcji i sprzedaży detalicznej, jak również poprawie wskaźników zaufania konsumenckiego i koniunktury w biznesie w lipcu. Dane te, zdaniem analityków, mogą wskazywać na długo oczekiwane ożywienie w gospodarce.

* W poniedziałek resort finansów zaoferuje na przetargu 52-tygodniowe bony skarbowe o wartości 700 milionów złotych.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Huta Ferrum S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty umocnił się względem dolara i euro