Złoty utrzyma mocny kurs

Urszula Stosio
opublikowano: 02-01-2002, 00:00

Poniedziałkowa sesja zgodnie z przewidywaniami przebiegła spokojnie. Dokonywano nielicznych transakcji. Kurs USD/PLN oscylował wokół poziomu 3,98, zaś EUR/PLN wokół 3,52. Niewielkie osłabienie polskiej waluty mogło być spowodowane przez informacje o ustąpieniu nowych władz w Argentynie. Ze względu na fakt, że okres świąteczny charakteryzuje się niską aktywnością inwestorów, opublikowane w piątek dane makroekonomiczne nie wpłynęły na notowania złotego.

Notowania polskiej waluty od początku 2001 roku wykazywały bardzo silną tendencję wzrostową. Oczekujemy, że dobre wskaźniki makroekonomiczne oraz oczekiwania na kolejne redukcje stóp utrzymają kurs złotego na mocnych poziomach również w pierwszych miesiącach 2002 roku. Redukcje stóp skoncentrowane będą raczej w pierwszej połowie roku. W drugiej połowie przyszłego roku premia za ryzyko na naszym rynku będzie niższa, co może spowodować spadek notowań złotego.

W poniedziałek kurs euro do dolara niemal się nie zmieniał i oscylował wokół 88,50 centa. W pierwszym tygodniu 2002 r. ukaże się sporo danych o stanie amerykańskiej gospodarki, które mogą znacząco wpłynąć na notowania. Drugiego stycznia Narodowe Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki (NAPM) w USA opublikuje wskaźnik kondycji sektora wytwórczego, zaś 4 stycznia opublikowane zostaną dane o bezrobociu.

Inwestorzy będą również czekać na czwartkowe (3 stycznia) posiedzenie rady ECB. Nie spodziewamy się jednak obniżki stóp, zwłaszcza po ostatnich wypowiedziach Wima Duisenberga. Szef ECB podkreślał, że sama polityka monetarna nie pomoże gospodarce UE w wyjściu z recesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Stosio

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty utrzyma mocny kurs