Złoty utrzymuje konsolidację, RPP w kalendarzu

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 07-03-2017, 05:51
aktualizacja: 07-03-2017, 05:51

Poranny, wtorkowy handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji kursu PLN po podwyższonej zmienności na początku tygodnia.

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3074 PLN za euro, 4,0681 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0223 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9786 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,701% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia na rynku walutowym przyniósł utrzymanie zmienności na wycenie PLN – w pierwszej fazie handlu złoty wyraźnie tracił na bazie pogorszenia nastrojów na szerokim rynku, aby następnie zniwelować zniżkę podczas obrotu w USA. Kluczowym kwestiami dla inwestorów pozostają: perspektywy polityki monetarnej w USA oraz zbliżające się wybory prezydenckie we Francji. W pierwszym przypadku wydaje się, iż marcowa podwyżka stóp jest już przez rynek zdyskontowana, a większy wpływ na notowania USD będą miały perspektywy dalszego zacieśniania polityki połączone z wyczekiwanym programem D. Trump’a. W drugim przypadku wydaje się, iż lokalny kryzys na lewicy został zażegnany, a F. Filon otrzyma wsparcie partii. Ewentualne spekulacje o zmianie kandydata są o tyle istotne, iż podbijają sondaże Marie Le Pen, która traktowana jest jako główny czynnik ryzyka dla rynków z uwagi na swoje antyunijne nastawienie. Lokalnie brak jest istotniejszych wydarzeń, co powoduje, iż inwestorzy na PLN śledzą głównie doniesienia z szerokiego rynku, a sama wycena złotego tkwi w ramach szerokiej konsolidacji.

W trakcie dzisiejszej sesji będziemy świadkami zakończenia posiedzenia RPP. Zdecydowana większość rynku nie oczekuje zmian w zakresie polityki monetarnej, a bazowy scenariusz zakłada dopiero pierwsze podwyżki w I kw. 2018r. To co może być istotne to nastawienie członków Rady do ostatniego podbicia inflacji i perspektyw dla krajowej gospodarki na kolejne miesiące (projekcja NBP).

Z rynkowego punktu widzenia wczorajszy impuls deprecjacyjny na PLN został w dużej mierze ograniczony. W konsekwencji obserwujemy utrzymanie szerokiego zakresu konsolidacji na PLN. Teoretycznie układ techniczny premiuje umocnienie PLN, jednak z uwagi na podwyższoną zmienność należy przede wszystkim śledzić sygnały z szerokiego rynku (lekka zmiana w kierunku układu risk-off).


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Złoty utrzymuje konsolidację, RPP w kalendarzu