Złoty w dół z powodu możliwej rewizji budżetu

Energomontaż - Południe S.A.
20-06-2001, 09:16

Godzina 9.03 (Reuters) - Złoty stracił na wartości wobec dolara, ale nie zmienił się w stosunku do euro z powodu obaw, że tegoroczny deficyt budżetowy zostanie zwiększony, sądzą dealerzy.

W środę złoty będzie zapewne wahał się w ograniczonym zakresie w oczekiwaniu na zapowiedzianą na godzinę 16.00 publikację danych o majowej produkcji przemysłowej i cenach produkcji.

Dolara wyceniano na 3,9928 złotego wobec 3,9775 złotego we wtorek po południu. Euro wyceniano zaś odpowiednio na 3,4110 złotego wobec 3,4115 złotego.

Minister Gospodarki Janusz Steinhoff powiedział, że spadek tegorocznych przychodów budżetu państwa powienien zostać zrekompensowany zarówno obniżką wydatków jak i zwiększeniem deficytu.

Rząd przewiduje, że w tym roku dochody budżetu będą mniejsze od zakładanych o 7-7,5 miliarda złotych, głównie za sprawą spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego wywołanego wysokimi stopami procentowymi.

Planowany deficyt na poziomie 2,6 procent Produktu Krajowego Brutto powinien zostać zwiększony o kwotę nie większą niż dwa miliardy złotych, uważa Steinhoff. Rząd zajmie się rewizją budżetu prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

Analitycy ankietowani przez Reutera oczekują, że majowa produkcja przemysłowa wzrosła o 2,3 procent, licząc rok do roku, wobec 3,6 procent w kwietniu. Z kolei ceny produkcji powinny spaść w maju o 3,1 procent wobec 3,4 procent miesiąc wcześniej.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Energomontaż - Południe S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty w dół z powodu możliwej rewizji budżetu