Złoty w górę po decyzji rządu

Marek Węgrzanowski
29-09-2004, 00:00

Wtorek do późnego popołudnia był kolejnym dniem korekty. Złoty tracił momentami nawet 3 gr do zyskującej na świecie waluty europejskiej i w ciągu dnia zachowywał się stabilnie do dolara. Wszystko zmieniło się, gdy rząd postanowił wbrew uchwale Sejmu utrzymać transzę akcji PKO BP dla zagranicznych inwestorów. Złoty szybko odrobił wcześniejsze straty i po godzinie 17.20 kurs euro dotarł nawet do poziomu 4,3489.

Do wcześniejszej sprzedaży naszej waluty skłaniała inwestorów niepewność co do środowej decyzji RPP i niejasności wokół prywatyzacji PKO BP. Złotego mogła też osłabiać sytuacja na Węgrzech, gdzie forint znalazł się pod presją sprzedających. Kurs euro rozpoczął sesję na poziomie 4,36 zł, a dolara w okolicach 3,54 zł. Jeszcze przed południem doszło do większego osłabienia złotego, wspólna waluta skoczyła nawet do 4,3930 zł, a amerykańska do 3,57 zł. Po południu złoty odrabiał straty. Po ostatnich posunięciach RPP na rynku panuje bardzo duża rozbieżność poglądów w sprawie wysokości możliwej podwyżki kosztu pieniądza. Najbardziej prawdopodobna jest podwyżka o 25 pkt baz. i w tym przypadku reakcja rynku byłaby umiarkowana. Nie brak jednak głosów, że RPP podwyższy stopy o 50 pkt baz. bądź wcale tego nie uczyni. Sytuacja na rynku walutowym w najbliższym czasie będzie zależała od decyzji banku centralnego i komentarza do niej. Podwyżka stóp mniejsza od oczekiwanej może stać się pretekstem do realizacji zysków.

Na rynku międzynarodowym obserwowaliśmy osłabienie dolara. Kurs euro z poziomu około 1,2287 wzrósł do ponad 1,2340 USD po godz. 15.00. Osłabienie waluty amerykańskiej spowodowane było rosnącymi cenami ropy. Ponadto brak jest mocnych sygnałów sugerujących wejście USA na ścieżkę wzrostu. Po południu opublikowano informację o spadku indeksu CCI zaufania konsumentów za oceanem. Choć inwestorzy spodziewali się wzrostu, słabe dane nie spowodowały zmian kursów. O godz. 16.05 euro wyceniano na 1,2345 USD. Dolar może kontynuować spadki w oczekiwaniu na dane o dochodach i wydatkach Amerykanów. Euro powinno wahać się w przedziale 1,2250-1,2380 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Węgrzanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Złoty w górę po decyzji rządu