Złoty w trendzie bocznym

  • PAP
opublikowano: 06-02-2018, 16:48

Złoty pozostanie do końca tygodnia w trendzie bocznym - oceniają analitycy. Dodają, że retoryka RPP, jeśli zostanie potwierdzona na środowym posiedzeniu, będzie wspierała stabilizację krótkiego końca krzywej, zaś spread między 2- a 10-letnimi obligacjami do końca kwartału może spadać.

"Spodziewam się, że do końca tygodnia kurs EUR/PLN pozostanie w trendzie bocznym" - ocenił Mateusz Sutowicz, analityk Millennium.

Jego zdaniem ostatnie osłabienie złotego, w kontekście globalnej "ucieczki" od ryzykownych aktywów, należy odczytać jako marginalne. Analityk podkreślił, że fundamenty gospodarcze złotego pozostają stabilne w krótkim okresie.

"Nie oczekuję, żeby jutrzejsze posiedzenie RPP było istotne w odniesieniu do kursu złotego. Rada najprawdopodobniej czeka na marcową publikację projekcji makroekonomicznej" - dodał.

Lutowy Konsensus PAP Biznes pokazał znaczącą istotną zmianę oczekiwań wśród ekonomistów. Obecnie dwanaście na dwadzieścia ośrodków analitycznych spodziewa się stabilizacji stóp procentowych przez RPP do końca 2018 r., choć miesiąc temu taki scenariusz zakładało trzech ekonomistów.

RYNEK DŁUGU

"Obniżenie maksymalnej podaży świadczy o tym, że MF ma w średnim terminie komfort w pozyskiwaniu finansowania na rynku. Sytuacja na światowych rynkach mogła mieć wpływ na tę decyzję, bo choć rentowności na rynkach bazowych i u nas spadły, to większa zmienność nie sprzyja lokowaniu większych ofert" - powiedział Mirosław Budzicki, strateg rynku długu PKO BP.

MF na przetargu 8 lutego zaoferuje obligacje OK0720 / WZ1122 / PS0123 / WS0428 / WZ0528 za 3-5 mld zł. W miesięcznym planie podaży MF informował, że zaoferuje na tym przetargu papiery za 3-6 mld zł.

W planie podaży na I kwartał 2018 r. MF informował, że chce zorganizować 5-6 przetargów sprzedaży obligacji łącznie za 20-35 mld zł. W styczniu resort sprzedał na dwóch przetargach papiery łącznie za 13 mld zł.

"Krajowe dane w ostatnich tygodniach miały drugorzędne znaczenie dla wycen obligacji i pewnie tak będzie także w ciągu kilku najbliższych tygodni. Jednak posiedzenie RPP nie pozostanie całkowicie bez wpływu na rynek. Podtrzymanie przez Radę zapewnień o utrzymaniu bez zmian stóp proc. do końca 2018 r., a może i dłużej będzie stabilizowało krótki koniec krzywej" - powiedział strateg.

Zdaniem Budzickiego ewentualne wzrosty rentowności na długim końcu wywołane sytuacją na świecie mogą stanowić okazję do kupowania obligacji, ponieważ spread między 2- a 10-letnimi papierami w średnim terminie będzie spadał.

"Uważam, że spread między 2- a 10-letnimi obligacjami jest blisko szczytu, może jeszcze wzrosnąć w krótkim terminie o 10-15 pb. W tym roku średni spread to 174 pb - to są wysokie poziomy, a w horyzoncie końca kwartału możliwy jest spadek w okolice 150 pb" - powiedział.

Rentowności 10-letnich obligacji USA spadają o 4 pb, a niemieckich o 5 pb.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy