Złoty w trendzie wzrostowym, zyskały obligacje

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 26-10-2006, 16:57

Czwartek przyniósł umocnienie złotego wobec euro i dolara, które - zdaniem analityków - będzie kontynuowane również w najbliższych dniach.

Czwartek przyniósł umocnienie złotego wobec euro i dolara, które - zdaniem analityków - będzie kontynuowane również w najbliższych dniach. Pozytywny nastrój panował także na rynku długu.

Około godziny 16.00 za euro płacono 3,8780 zł wobec 3,881 zł na otwarciu w czwartek i 3,8925 zł w środę wieczorem. Dolara kosztował 3,0650 zł, czyli dokładnie tyle, co podczas otwarcia i wobec 3,0930 zł w środę.

Czwartkowa sesja przebiegała zgodnie z oczekiwaniami analityków, którzy spodziewali się aprecjacji złotego. Ich zdaniem sprzyjająca dla emerging markets jest wymowa komunikatu amerykańskiego Fed, który - zgodnie z oczekiwaniami rynku - pozostawił w środę stopy procentowe bez zmian.

W komunikacie FED napisano, że nadal utrzymuje się pewna presja inflacyjna, a dalsze zacieśnianie polityki monetarnej będzie zależało od prognoz dla inflacji i wzrostu gospodarczego oraz od napływających danych makroekonomicznych.

Bankowcy z Rezerwy Federalnej napisali jednak również, że w 2006 r. w USA osłabił się wzrost gospodarczy, a wolniejszy wzrost to skutek schłodzenia na rynku budowlanym i nieruchomości. Według FED, amerykańska gospodarka będzie się rozwijać w umiarkowanym tempie.

"Złoty jest mocniejszy; w dużym stopniu zadziałał FED, którego komentarz był łagodniejszy niż oczekiwała część inwestorów. Widać, że jest dobry sentyment na rynkach wschodzących. Złoty jest wciąż w trendzie wzrostowym, naturalną tendencją inwestorów jest akumulacja złotego" - powiedział PAP Marcin Bilbin z Pekao SA.

Dodał, że w piątek część inwestorów może chcieć zrealizować zyski, jednak nie zmieni to ogólnej sytuacji na rynku.

Czwartek był korzystny również dla obligacji.

"Na rynku obligacji panuje pozytywny nastrój, rentowności obligacji są w trendzie spadkowym" - powiedział Bilbin.

Nastroje na rynku były dobre mimo opinii zawartych w projekcji inflacji NBP.

Październikowa projekcja zakłada przekroczenie 2,5 proc. w I kwartale 2007 roku, następnie inflacja będzie poruszać się wokół celu NBP, by na koniec 2008 roku zbliżyć się do 3,5 proc.

Około godziny 16.05 rentowność dwuletnich (OK1208) papierów wynosiła 4,73 proc. wobec 4,72 proc. na otwarciu w czwartek i 4,78 w środę na zamknięciu. W przypadku pięcioletnich papierów było to 5,13 proc. w stosunku do (odpowiednio) 5,16 proc. i 5,19 proc., natomiast w przypadku dziesięcioletnich papierów było to 5,31 proc. wobec 5,35 proc. na środowym zamknięciu.(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty w trendzie wzrostowym, zyskały obligacje