Złoty wciąż mocny, ale korekta jest możliwa w każdym momencie

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ S.A.
opublikowano: 28-07-2009, 10:11

We wtorek rano złoty testował poziomy, które widzieliśmy już wczorajszego poranka. I tak kilka minut po godz. 8:00 za  euro płacono 4,16 zł, a dolar był wart niecałe 2,9150 zł. Z kolei frank kosztował 2,7250 zł. Jak widać nasza waluta wciąż pozostaje mocna, a oczekiwana (przeze mnie) korekta nie nadchodzi.

Powód tego stanu rzeczy tkwi w zachowaniu się Wall Street, która po raz kolejny zakończyła wczoraj handel na plusach, choć niewielkich. To z kolei tłumaczy się dobrymi danymi z tamtejszego rynku nieruchomości  - dynamika sprzedaży nowych domów wzrosła w czerwcu o 11 proc. Czy dzisiejsze dane o cenach nieruchomości w 20 największych metropoliach w maju, mogą coś zmienić? Zobaczymy o godz. 15:00 – oczekuje się spadku dynamiki o 0,5 proc. m/m i -17,9 proc. r/r. Z kolei godzinę później – godz. 16:00 – na rynek napłynie odczyt wskaźnika zaufania konsumentów Conference Board w czerwcu (progn. 49 pkt. wobec 49,3 pkt. w maju). Dzień zakończy publikacja wyników aukcji 2-letnich obligacji o godz. 19:00.

Dzisiaj rano agencje zacytowały wypowiedź wiceministra finansów Ludwika Koteckiego, który przestrzegł przed ryzykiem naruszenia poziomu 55 proc. długu publicznego w relacji do PKB już w przyszłym roku. Reakcji na złotym nie widać i nie ma się co temu dziwić. Nie pierwszy raz nasza waluta ignoruje informacje napływające z kraju, co pokazuje, że głównym czynnikami są tak naprawdę nastroje na Wall Street i w naszym regionie, a także sporadycznie, ale jednak odczyty chińskich danych makroekonomicznych. I tam należy szukać sygnałów do ewentualnego osłabienia złotego. Oczywiście dużą pomoc daje też analiza techniczna, zwłaszcza w kontekście zmian notowań EUR/USD. Dzisiaj rano kurs tej pary wzrósł w okolice 1,4280, co poza dobrymi nastrojami na Wall Street jest też wynikiem publikacji lepszych od prognoz wyników Deutsche Banku w II kwartale.

EUR/PLN: Notowania konsekwentnie kierują się na południe, chociaż na razie nie udało się naruszyć poziomu 4,15. Jeżeli tak się stanie, to będzie to sygnał do ruchu w stronę 4,1050 – poziomów wyznaczanych na podstawie poziomów z przełomu grudnia i stycznia. Dzienne wskaźniki teoretycznie wciąż potwierdzają spadki, chociaż są już dość wyprzedane. Oporami są okolice 4,19 i 4,20. Teoretycznie ruch wzrostowy w te rejony jest możliwy w każdym momencie. Jeżeli tak się stanie, to będzie to sygnał do rozpoczęcia korekty z celem do 4,22-4,2350 w kolejnych dniach.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

USD/PLN: Dolar nieco pogłębił wczorajszy dołek schodząc dzisiaj rano do 2,9030. Rejon 2,8850-2,90 to silna strefa wsparć wyznaczana przez poziomy z listopada-stycznia. Dzienne wskaźniki teoretycznie wciąż potwierdzają spadki, mimo swojego wyprzedania. Oporami są okolice 2,95. To czy rynek powróci w ten rejon będzie zależało od EUR/PLN, ale zwłaszcza EUR/USD.

EUR/USD: Obserwowana w poniedziałek po południu korekta nie zdołała doprowadzić do naruszenia wsparcia na 1,42. Stąd też dzisiaj rano na powrót obserwujemy próbę ataku popytu. Na razie nie jest ona zbyt udana – nie udało się przetestować wczorajszego szczytu na 1,4299. Gdyby został on jednak naruszony to otwiera to drogę do kluczowych 1,4337. Dzienne wskaźniki teoretycznie potwierdzają wzrosty, poza Momentum (9). Jeżeli jednak w ciągu najbliższych godzin nie uda się przetestować 1,4299 to po południu rynek najpewniej powróci w okolice 1,42. Dopiero naruszenie tego poziomu i dalej 1,4170 będzie świadczyć o słabości strony popytowej na EUR i może otworzyć drogę do ruchu w stronę 1,4050 w kolejnych dniach.

Sporządził: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ S.A.

Polecane