Złoty we wtorek minimalnie słabszy, spodziewana niewielka zmienność

24-04-2007, 09:46

(ISB) Polska waluta we wtorek na początku sesji jest minimalnie słabsza. Zdaniem analityków, środowa ewentualna podwyżka stóp procentowych może pomóc złotemu, ale na wtorkowej sesji spodziewana jest niewielka zmienność.

"Głównym motorem wahań złotego są jednak nastroje na rynkach globalnych, a przede wszystkim zwyżkujące ceny ropy" - powiedział Marcin Mrowiec z Banku BPH.

"W momencie, gdy rosną ceny ropy, rynek obawia się, że kraje ‘emergingowe' są narażone na przyspieszenie dynamiki inflacji, stąd nieznaczne osłabienie złotego" - dodał.

Jego zdaniem, mimo dzisiejszych niewielkich spadków, polska waluta w najbliższych dniach powinna jednak zyskiwać.

"Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej odnośnie podwyżki stóp procentowych w zasadzie jest już w cenach, ale i tak może to pomóc złotemu" - powiedział.

Z drugiej strony, być może złoty może paradoksalnie tracić na wartości.

"Czasami uruchamia się mechanizm, że w momencie podwyżkę stóp procentowych, inwestorzy wyprzedają obligacje danego kraju i inwestują w waluty krajów 'nieemergingowych'" - powiedział.

We wtorek ok. godziny 9:30 kurs euro testował poziom 3,7880 zł, natomiast dolar kosztował 2,7910 zł.(ISB)

dag/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty we wtorek minimalnie słabszy, spodziewana niewielka zmienność