Złoty – wkrótce zderzenie ze szklaną ścianą?

  • Marek Rogalski
opublikowano: 05-09-2019, 16:20

Pierwsze godziny handlu w czwartek upływały pod znakiem osłabienia się dolara na głównych crossach – wyłamały się z tego USDJPY i USDCHF, co zresztą jest uzasadnione.

 Słabość dolara wynikała z większej skłonności do podejmowania ryzyka po tym, jak podczas handlu azjatyckiego inwestorzy dostali informacje o planowanym spotkaniu grup negocjatorów (USA i Chin) na początku października w Waszyngtonie. Wątek słabego dolara był też ciągnięty przez oczekiwania, co zbliżających się kolejnych danych makro z USA. Po słabym odczycie ISM dla przemysłu we wtorek, zaczęto spekulować o tym, że FED nie będzie miał wyjścia i będzie musiał pogodzić się z koniecznością przeprowadzenia serii obniżek stóp procentowych, a ruch 18 września mógłby być nawet większy (szanse na 50 p.b. cięcie skoczyły z 8 do 20 proc.). 

Tymczasem w temacie amerykańsko-chińskim to strony pozostają powściągliwe w komentarzach – to dobrze i źle, bo nie pozwala właściwie zdyskontować wątku przez rynek, a dobrze, bo pozwala stronom kupować czas (i to w tym wszystkim chyba teraz chodzi). Z kolei dane z USA na razie wypadają lepiej – ADP oszacował, że w sierpniu przybyło aż 195 tys. etatów w sektorze prywatnym (szacowano 150 tys.), a dodatkowo poznaliśmy też rewizję kwartalnych kosztów pracy za II kwartał (do 2,6 proc. k/k z 2,4 proc. k/k) przy wzroście wydajności o 2,3 proc. k/k. To sprawia, że liczący na słabe dane Departamentu Pracy, które pozwoliłyby wydłużyć spadki dolara, mogliby się mniej komfortowo.

Tak się na razie nie stało. Kurs EURUSD, który jest benchmarkiem dla naszego krajowego rynku, wybił się ponad opory 1,1050-65, co ściągnęło USDPLN w okolice 3,9150. Technicznie – szklana ściana dla tej pary to okolice 3,88-3,90. Z kolei EURPLN nie zdołał już zejść poniżej istotnego wsparcia przy 4,33, jakie było testowane wczoraj. Patrząc średnioterminowo – złoty ma szanse być mocniejszy, gdyż ostatni ruch w dół na USDPLN i EURPLN jest wspierany przez układy dziennych wskaźników – ale nie wyklucza to możliwości pojawienia się jakiejś mocniejszej korekty na przełomie tygodnia (na zasadzie ruchu powrotnego).

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy