Złoty – wkrótce zderzenie ze szklaną ścianą?

  • Marek Rogalski
opublikowano: 05-09-2019, 16:20

Pierwsze godziny handlu w czwartek upływały pod znakiem osłabienia się dolara na głównych crossach – wyłamały się z tego USDJPY i USDCHF, co zresztą jest uzasadnione.

 Słabość dolara wynikała z większej skłonności do podejmowania ryzyka po tym, jak podczas handlu azjatyckiego inwestorzy dostali informacje o planowanym spotkaniu grup negocjatorów (USA i Chin) na początku października w Waszyngtonie. Wątek słabego dolara był też ciągnięty przez oczekiwania, co zbliżających się kolejnych danych makro z USA. Po słabym odczycie ISM dla przemysłu we wtorek, zaczęto spekulować o tym, że FED nie będzie miał wyjścia i będzie musiał pogodzić się z koniecznością przeprowadzenia serii obniżek stóp procentowych, a ruch 18 września mógłby być nawet większy (szanse na 50 p.b. cięcie skoczyły z 8 do 20 proc.). 

Tymczasem w temacie amerykańsko-chińskim to strony pozostają powściągliwe w komentarzach – to dobrze i źle, bo nie pozwala właściwie zdyskontować wątku przez rynek, a dobrze, bo pozwala stronom kupować czas (i to w tym wszystkim chyba teraz chodzi). Z kolei dane z USA na razie wypadają lepiej – ADP oszacował, że w sierpniu przybyło aż 195 tys. etatów w sektorze prywatnym (szacowano 150 tys.), a dodatkowo poznaliśmy też rewizję kwartalnych kosztów pracy za II kwartał (do 2,6 proc. k/k z 2,4 proc. k/k) przy wzroście wydajności o 2,3 proc. k/k. To sprawia, że liczący na słabe dane Departamentu Pracy, które pozwoliłyby wydłużyć spadki dolara, mogliby się mniej komfortowo.

Tak się na razie nie stało. Kurs EURUSD, który jest benchmarkiem dla naszego krajowego rynku, wybił się ponad opory 1,1050-65, co ściągnęło USDPLN w okolice 3,9150. Technicznie – szklana ściana dla tej pary to okolice 3,88-3,90. Z kolei EURPLN nie zdołał już zejść poniżej istotnego wsparcia przy 4,33, jakie było testowane wczoraj. Patrząc średnioterminowo – złoty ma szanse być mocniejszy, gdyż ostatni ruch w dół na USDPLN i EURPLN jest wspierany przez układy dziennych wskaźników – ale nie wyklucza to możliwości pojawienia się jakiejś mocniejszej korekty na przełomie tygodnia (na zasadzie ruchu powrotnego).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane