Złoty wspomógł inwestorów na GPW

(Artur Szymański)
opublikowano: 11-10-2005, 17:33

Na wtorkowej sesji inwestorzy z większą ochotą, niż podczas poniedziałkowych notowań, garnęli się do kupna akcji. W odróżnieniu od pierwszej sesji tygodnia, tym razem nie dość że udało się utrzymać początkowy wzrost cen, to jeszcze w miarę upływu czasu sytuacja posiadaczy akcji ulegała stopniowej poprawie.

Na wtorkowej sesji inwestorzy z większą ochotą, niż podczas poniedziałkowych notowań, garnęli się do kupna akcji. W odróżnieniu od pierwszej sesji tygodnia, tym razem nie dość że udało się utrzymać początkowy wzrost cen, to jeszcze w miarę upływu czasu sytuacja posiadaczy akcji ulegała stopniowej poprawie.

W rezultacie WIG20 zanotował bardzo przyzwoity wzrost wartości o 1,67 proc. kończąc sesję na poziomie 2460,08 pkt. Jest jednak jeszcze za wcześnie by obwieścić koniec korekty i powrót do trendu wzrostowego. Aktywność inwestorów mierzona wartością obrotów wprawdzie wzrosła, ale tego należało się spodziewać po bardzo mizernej w tej kwestii sesji poniedziałkowej.

Wtorkowy handel akcjami nie poraża wartością. Obroty podsumowano na 445 mln zł, czyli dużo mniej niż podczas spadkowych dni w końcówce ubiegłego tygodnia. Widać więc, że wówczas ochota do sprzedaży akcji była wyraźnie większa niż obecna skłonność do powiększania portfeli. A to rodzi podejrzenie czy wzrost nie jest tylko próbą podciągnięcia rynku na nieco wyższy poziom, by następnie ponownie zasypać rynek akcjami.

Wiele o sytuacji rynkowej powinny powiedzieć możliwe zmagania byków z czwartkową szeroką luką bessy 2470-2503 pkt. Dopiero jej zamknięcie da podstawę do stawiania tez o powrocie do trendu wzrostowego. Wiele w tej kwestii zależeć będzie od rynku walutowego, który we wtorek wybitnie sprzyjał inwestorom na GPW. Rano złoty przełamał kluczowy poziom oporu 3,87 za euro i był najmocniejszy wobec wspólnej europejskiej waluty od 3 lat. Jako powód dealerzy wymieniają m.in. rosnące szanse Donalda Tuska w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Optymistycznie nastraja fakt, że indeksy najmocniej w górę ciągnęły największe spółki, z PKN Orlen i Telekomunikacją Polską na czele. Walory obu spółek podrożały po około 3 proc., ale obrotami wyróżniła się pierwsza z firm. Handel akcjami płockiej rafinerii przekroczył 113 mln zł. TP zanotowała obroty dwukrotnie skromniejsze. Większym zainteresowaniem cieszył się poniedziałkowy bohater, czyli KGHM. Akcje miedziowego kombinatu kontynuowały dobrą passę drożejąc o 1,3 proc.

Udany dzień ponownie mieli też akcjonariusze PKO BP. Do giganta dołączyły też mniejsi reprezentanci w branży – wysokie zyski zanotowali posiadacze akcji BRE Banku i BZ WBK. Ponownie w czołówce uplasowała się Netia, dla akcji której analitycy DM BZ WBK wydali rekomendację „kupuj” z ceną docelową 5,87 zł. Na wtorkowym zamknięciu za walor płacono 4,76 zł.

Sprzecznych zaleceń analitycznych doczekała się natomiast Agora. CA IB podwyższyło rekomendację dla akcji medialnej spółki do „kupuj”, z ceną docelową 73 zł. Z kolei CDM Pekao SA obniżył rekomendację dla Agory do „redukuj” wyznaczając cenę docelową na 68,1 zł. Inwestorzy akcje Agory jednak kupowali, bo cena giełdowa była niższa od wycen obydwu brokerów. Na finiszu sesji walory kosztowały 64,3 zł.

Absurdalne tempo zwyżki kursu PC Guarda skłoniło Komisję Papierów Wartościowych i Giełd do przyjrzenia się zawieranym transakcjom. Giełda po południu zawiesiła obrót walorami przy 344-proc. zwyżce notowań. Zarząd spółki wydał specjalne oświadczenie, z którego wynika że nie ma pojęcia co jest powodem tak gwałtownego wzrostu. Podpowiem: „spekuła”.

Fundamentalne uzasadnienie ma natomiast ponad 19-proc. zwyżka kursu Biotonu. Skutkuje to poprawieniem historycznego szczytu notowań przy 33-mln obrocie. Inwestorzy wyrywali sobie akcje spółki z rąk, po tym jak „Parkiet” doniósł, że kilka dni po uzgodnieniu przez Bioton zakupu kolejnych 18,6 proc. akcji spółki SciGen, ta podpisała kontrakt o wartości co najmniej 145 mln USD. Jej kurs w poniedziałek wzrósł o 113 proc. AS

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane