Złoty wyhamował aprecjację

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 31-03-2017, 17:24
aktualizacja: 31-03-2017, 17:27

Aprecjacja złotego do głównych walut, oglądana od kilku tygodni, we wtorek wyhamowała względem dolara amerykańskiego, natomiast dziś względem euro.

USD/PLN

Od kilku dni na parze USD/PLN oglądamy lokalne odbicie. Dynamiczna fala spadkowa zatrzymała się we wtorek na notowaniach tej pary na poziomie średnioterminowej linii trendu wzrostowego z genezą w maju ubiegłego roku (poziom 3,90). Obrona tego ważnego wsparcia uaktywniła stronę popytową, które utrzymuje przewagę. Nie oznacza to jednak jeszcze zakończenia sekwencji spadkowej z genezą w połowie grudnia ubiegłego roku. Sygnałem ostrzegawczym dla inwestorów liczących na dalsze osłabianie dolara do złotego w perspektywie najbliższych tygodni byłby dopiero powrót kursu powyżej minimów z lutego br. (3,9780). Obecnie wzrostowe odbicie zniosło już prawie 38,2% fali spadkowej z początku marca.

Z kolei pokonanie wspomnianej linii trendu otworzy stronie podażowej drogę do dalszej przeceny w średnim terminie. Celem notowań będzie w takiej sytuacji strefa wsparć wyznaczana przez równość obecnej fali spadkowej z tą wykształconą od połowy grudnia ub. r. do początku lutego tego roku oraz minima z sierpnia 2016 r. (3,7675 – 3,80).

EUR/PLN

Notowania EUR/PLN wczoraj sforsowały poziom ważnego, długoterminowego wsparcia – 4,2350. Wyznaczają go zeszłoroczne minima oraz 50% zniesienie sekwencji wzrostowej z genezą w kwietniu 2015 roku. Sforsowanie poziomu tegorocznych minimów na początku ubiegłego tygodnia stanowiło techniczny sygnał, że wzrostowe odbicie w lutym było jedynie korektą i uległa ona zakończeniu. Tym samym modelowy zasięg obecnej fali spadkowej nie został jeszcze osiągnięty. Poziom równości fal w dół w ramach sekwencji spadkowej z grudnia 2016 r. to 4,12. Wcześniej istotnym wsparciem będzie jednak poziom 61,8% zniesienia wymienionej wyżej sekwencji wzrostowej (4,1740). Dzisiejsze odbicie jest póki co zbyt rachityczne, by przesądzać o zakończeniu spadków w średnim terminie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty wyhamował aprecjację