Złoty wyhamował wzrost, dolar na rynku światowym rośnie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-12-2005, 17:34

Złoty w środę przyhamował nieco wzrost, głównie z powodu wzrostu wartości dolara na rynku światowym. Na rynku długu aktywność inwestorów zmalała.

Złoty w środę przyhamował nieco wzrost, głównie z powodu wzrostu wartości dolara na rynku światowym. Na rynku długu aktywność inwestorów zmalała.

Złoty na zamknięciu ostatecznie zyskał wobec wtorkowego zamknięcia 0,5 gr i umocnił się do 3,84 zł za euro, a względem dolara stracił 1,1 gr. Za dolara inwestorzy pod koniec dnia płacili 3,2760 zł.

"Na rynku nie działo się nic szczególnego. Być może inwestorzy chcieli odpocząć po dwóch intensywnych dniach. Złoty powinien się umacniać" - podsumował środowe kwotowania Jacek Turczyński z ABN Amro.

Na rynku światowym trwa dobra passa dla dolara. Eurodolar osiągnął około 16.30 poziom 1,1722 wobec 1,1775 we wtorek wieczorem.

"Słabość wspólnej waluty wynika głównie z sytuacji fundamentalnej spowodowanej niższym poziomem krótkoterminowej stopy procentowej. Zakres, w którym od dłuższego czasu porusza się kurs dolara jest ograniczony poziomami 1,1650-1,1850. Dopiero przebicie jednej z tych granic wyznaczy przynajmniej średnioterminowy kierunek" - napisali w komentarzu analitycy TMS.

Środa okazała się również spokojnym dniem na rynku papierów dłużnych. Rentowność dwuletnich papierów pozostała w porównaniu z wtorkowym zamknięciem bez zmian na poziomie 4,78 proc., pięcioletnich spadła o 2 pb., do 5,15 proc., a dziesięcioletnich wzrosła o 2 pb., do 5,20 proc.

Ważnym wydarzeniem był przetarg siedmioletnich obligacji WZ0911. Resortowi finansów udało się sprzedać papiery o łącznej wartości 3,6 mld zł, a popyt wyniósł 9,53 mld zł. Średnia cena wyniosła 998,97 zł.

Bez echa na rynkach pozostało również pierwsze czytanie projektu budżetu na przyszły rok. Do wieczora będzie trwała debata w tej sprawie w Sejmie.

Klaudia Torchała

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane