Złoty wyznaczy kierunek giełdowym indeksom

(Artur Szymański)
opublikowano: 29-03-2005, 09:38

Wczorajsze silne osłabienie złotego sprawiło, że znów odżyły obawy o wycofywanie się inwestorów zagranicznych z naszego rynku. Dziś z rana złoty zaczął odrabiać straty, ale gracze na rynku terminowym zaczęli wtorkową sesję na dużym minusie.

Wczorajsze silne osłabienie złotego sprawiło, że znów odżyły obawy o wycofywanie się inwestorów zagranicznych z naszego rynku. Dziś z rana złoty zaczął odrabiać straty, ale gracze na rynku terminowym zaczęli wtorkową sesję na dużym minusie.

Od strat rozpoczęły też dzień giełdy zachodnioeuropejskie po mocnych spadkach na giełdach dalekiego wschodu. Kontrakty na WIG20 zjechały na otwarciu aż o 20 pkt. Sugeruje to także ujemne otwarcie handlu na rynku kasowym GPW.

Atmosfera dziś i jutro będzie nerwowa. Inwestorzy oczywiście oczy zwrócą przede wszystkim na rynek walutowy, od którego także w zeszłym tygodniu zależały wydarzenia na rynku akcji. Wydarzeniem tego tygodnia będzie środowa decyzja RPP odnośnie zmiany stóp procentowych.

Do niedawna wydawało się, że obniżka o 50 pkt bazowych jest pewna. Ale gwałtowny spadek złotego w ostatnich dniach sprawia, że Rada może zdecydować się na mniejszą obniżkę. Ewentualne obcięcie stóp o 25 pkt byłoby paradoksalnie korzystniejsze dla rynku akcji. Wzmocniłoby bowiem złotego. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty wyznaczy kierunek giełdowym indeksom