Złoty wzrósł po decyzji RPP o stopach bez zmian

Rafał Jesswein, Ewa Bęczkowska
27-04-2001, 09:18

Godzina 08.51 (Reuters) - Złoty wzrósł do najwyższego od sześciu tygodni poziomu do dolara i o 0,2 procent do euro po tym jak Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się pozostawić stopy procentowe bez zmian.

* Dealerzy uważają, że czwartkowa decyzja powinna pomóc złotemu w najbliższym czasie, dzięki zainteresowaniu wysokorentownymi papieromi skarbowymi.

* Za dolara płacono 3,970 złotego wobec 3,9800 złotego w czwartek, a za euro 3,5891 wobec 3,5935.

* RPP zostawia stopy bez zmian oraz utrzymała neutralne nastawienie w polityce monetarnej, tak jak tego oczekiwała większość analityków. Popchnęło to złotego do rekordowych poziomów do dolara od początku marca oraz na najwyższego od tygodnia poziomu do euro.

* Większość analityków spodziewała się takiej decyzji RPP, ale spodziewają się także, że rada obniży stopy w terminie późniejszym. Obecnie główna stopa rynkowa jest na poziomie 17 procent.

* W tym roku RPP już dwukrotnie obniżała stopy, łącznie o 200 punktów bazowych. Rada poinformowała też w czwartek, że zanim znów obniży stopy procentowe chce zobaczyć trwały trend spadkowy inflacji bazowej oraz budżet pod kontrolą.

* Ministerstwo Finansów podało w czwartek, że spodziewa się iż deficyt budżetowy, który osiągnął w pierwszym kwartale 73 procent planowanego na cały rok, w kwietniu wzrośnie do 80 procent zanim ustabilizuje się w maju.

* Ministerstwo Finansów prognozuje, że inflacja w kwietniu może wzrosnąć do 6,6-6,7 procent wobec 6,2 procent w marcu, ale spadnie do około 6,0 procent w grudniu tego roku. W grudniu 2000 roku było to 8,5 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Jesswein, Ewa Bęczkowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty wzrósł po decyzji RPP o stopach bez zmian