Złoty zaczyna nabierać wigoru

  • Marek Rogalski
opublikowano: 24-09-2014, 00:00

Komentarz walutowy

Wtorek był dobry dla naszej waluty. Kurs EUR/PLN jest coraz bliżej przełamania bardzo ważnej bariery 4,1650-4,1700, co stworzyłoby szanse na ruch w stronę 4,12-4,13. Natomiast kurs USD/PLN kolejny już raz cofnął się poniżej 3,25, co otwiera drogę do testu poziomu 3,22 zł. Aby tak się stało, musi być spełnionych kilka warunków.

Po pierwsze, już od poniedziałku wieczorem trwa korekta notowań EUR/USD, która może zwiastować nieco dłuższy ruch po ponad dwumiesięcznej zwyżce.

Pretekstem do tego ruchu może być pewien dysonans widoczny na rynku po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Fedu. Z jednej strony komunikat praktycznie się nie zmienił, z drugiej członkowie amerykańskich władz monetarnych oczekują jeszcze wyraźniejszego zaostrzenia polityki w latach 2015-16, co pokazał publikowany wykres dot-chart. W efekcie rynek nie otrzymał nowych sygnałów, mogących świadczyć, że do podwyżki dojdzie wcześniej niż w 2015 r. Zmienić to mogłyby dopiero mocne publikacje makro z USA, ale na te przyjdzie nam poczekać do przełomu miesiąca.

Druga kwestia to ocieplenie nastrojów wokół rynków wschodzących po publikacji nie tak złych danych o indeksie PMI dla chińskiego przemysłu. Po trzecie: złotemu pomogły też informacje mogące sugerować czasowe uspokojenie sytuacji na Ukrainie. Zaproszenie prezydenta Władimira Putina na listopadowe spotkanie G-20 to też sygnał, że nie jest planowane zaostrzenie sankcji, nałożonych na Rosję. Wreszcie, spekulacyjny kapitał znów dostrzega atrakcyjność polskiego długu w obliczu potencjalnej serii cięć stóp procentowych, a sytuacja na scenie politycznej daje gwarancję spokoju do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane