Złoty zaczyna nabierać wigoru

  • Marek Rogalski
opublikowano: 24-09-2014, 00:00

Komentarz walutowy

Wtorek był dobry dla naszej waluty. Kurs EUR/PLN jest coraz bliżej przełamania bardzo ważnej bariery 4,1650-4,1700, co stworzyłoby szanse na ruch w stronę 4,12-4,13. Natomiast kurs USD/PLN kolejny już raz cofnął się poniżej 3,25, co otwiera drogę do testu poziomu 3,22 zł. Aby tak się stało, musi być spełnionych kilka warunków.

Po pierwsze, już od poniedziałku wieczorem trwa korekta notowań EUR/USD, która może zwiastować nieco dłuższy ruch po ponad dwumiesięcznej zwyżce.

Pretekstem do tego ruchu może być pewien dysonans widoczny na rynku po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Fedu. Z jednej strony komunikat praktycznie się nie zmienił, z drugiej członkowie amerykańskich władz monetarnych oczekują jeszcze wyraźniejszego zaostrzenia polityki w latach 2015-16, co pokazał publikowany wykres dot-chart. W efekcie rynek nie otrzymał nowych sygnałów, mogących świadczyć, że do podwyżki dojdzie wcześniej niż w 2015 r. Zmienić to mogłyby dopiero mocne publikacje makro z USA, ale na te przyjdzie nam poczekać do przełomu miesiąca.

Druga kwestia to ocieplenie nastrojów wokół rynków wschodzących po publikacji nie tak złych danych o indeksie PMI dla chińskiego przemysłu. Po trzecie: złotemu pomogły też informacje mogące sugerować czasowe uspokojenie sytuacji na Ukrainie. Zaproszenie prezydenta Władimira Putina na listopadowe spotkanie G-20 to też sygnał, że nie jest planowane zaostrzenie sankcji, nałożonych na Rosję. Wreszcie, spekulacyjny kapitał znów dostrzega atrakcyjność polskiego długu w obliczu potencjalnej serii cięć stóp procentowych, a sytuacja na scenie politycznej daje gwarancję spokoju do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane