Złoty zależny od działań EBC

  • Marek Rogalski
opublikowano: 14-05-2014, 00:00

We wtorek nasiliły się spekulacje na temat potencjalnych posunięć Europejskiego Banku Centralnego w czerwcu.

Po poniedziałkowych słowach Ewalda Nowotnego, szefa Banku Austrii, w ocenie którego sama obniżka stóp procentowych mogłaby się okazać niewystarczająca w walce ze zbyt niską inflacją, wczoraj pojawiły się opinie przedstawicieli niemieckiego Bundesbanku, który mógłby poprzeć także niestandardowe działania. Dla instytucji kierowanej przez Jensa Weidmanna byłoby to niewątpliwie rewolucyjne podejście, chociaż kilka godzin później agencja Bloomberg doprecyzowała, powołując się na swoje źródła, że takie poparcie nie byłoby automatyczne nawet w sytuacji, kiedy czerwcowa projekcja rzeczywiście wskazywała na niższą inflację. Czyli — klasycznie — znów mamy jakieś „ale”. W rezultacie kurs EUR/ USD nie zdołał wyraźniej zejść poniżej poziomu 1,37, a opublikowane o godz. 14.30 słabe dane na temat sprzedaży detalicznej w USA, która w kwietniu wzrosła zaledwie o 0,1 proc. m/m, doprowadziły do osłabienia się „zielonego”.

W najbliższych dniach możemy być świadkami próby odbicia przecenionego euro, zwłaszcza że rynek nie będzie pewien, na ile EBC będzie skłonny do podjęcia niestandardowych działań w przyszłym miesiącu. Natomiast słabe dane makro z USA są mocną przesłanką za tym, że Fed raczej nie będzie się spieszył z zaostrzaniem polityki monetarnej. Spodziewajmy się więc powrotu USD/PLN w okolice 3,0350, przy EUR/ PLN pozostającym w okolicach 4,18-4,19 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy